Urlop ojcowski

i

Autor: Pixabay/Ben_Kerckx

Urlop ojcowski potrwa 9 tygodni. Ojcowie odetchną po 9 miesiącach ciąży

Aż 9 tygodni ma trwać tzw. urlop ojcowski. Ojcowie w tym czasie będą mogli poświęcić się w całości opiece i wychowaniu dziecka. Skąd ta zmiana? „Aby przede wszystkim podkreślić rolę ojca, ale też wzmocnić rolę rodziny" – informuje minister Marlena Maląg, szefowa ministerstwa rodziny.

Zmiany w urlopie ojcowskim

Już nie 2 tygodnie a 9 tygodni ma trwać urlop ojcowski. Prace na temat wydłużenia urlopu ojcowskiego trwają w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. O dodatkowym urlopu dla ojców poinformowała dzisiaj minister Marlena Maląg. Najwyraźniej ministerstwo rodziny w sprawie urlopu ojcowskiego doszło do wniosku, że po 9 miesiącach trudów ciąży przyszłej mamy, dłuższy odpoczynek należy się również ojcu.

- Proponujemy, pracujemy nad rozwiązaniami dodatkowego 9-tygodniowego urlopu niepodzielnego, a więc tylko dla ojców, aby przede wszystkim podkreślić rolę ojca, ale też wzmocnić rolę rodziny - przekazała szefowa MRiPS Marlena Maląg w Programie 1 Polskiego Radia.

Projekt wydłużenia urlopu ojcowskiego jest już gotowy i obecnie trafił do konsultacji międzyresortowych.

Kiedy ojcowie będą mogli korzystać z wydłużonego urlopu? Mimo, że konsultacje się przedłużają, jest szansa, że już od 2023 roku.

- Jeszcze przed nim Rada Ministrów, a więc jeszcze trochę procesu legislacyjnego – mówiła minister Marlena Maląg. - Ale w tym kierunku idziemy, ale już konkretne daty, jak legislacja będzie na etapie Rady Ministrów - to bardziej można te terminy określić.

To nie koniec zmian. W projekcie znalazły się także zapisy mówiące o skróceniu czasu na wykorzystanie urlopu ojcowskiego do roku od urodzenia dziecka. Nie wiadomo jednak, czy te zapisy pozostaną.

Urlop ojcowski a urlop tacierzyński

Urlop ojcowski jest obecnie najpopularniejszą formą płatnej opieki nad dzieckiem. W całej Polsce na urlopie ojcowskim tylko w ciągu czterech pierwszych miesięcy 2022 r. było ponad 56 tys. mężczyzn – wynika z najnowszych danych zebranych przez ZUS. Aby z niego skorzystać ojciec musi się zmieścić w terminie dwóch lat od urodzenia dziecka.

- Należy pamiętać o tym, że z urlopu ojcowskiego można skorzystać do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia, maksymalnie w dwóch częściach, po tydzień każda. W tym samym czasie matka dziecka może przebywać na urlopie macierzyńskim, a ojciec dziecka na urlopie ojcowskim. To uprawnienie tylko dla ojców – przypomina rzeczniczka ZUS na Śląsku Beata Kopczyńska.

Urlop tacierzyński to coś zupełnie innego i nie należy mylić go z urlopem ojcowskim. Długość urlopu tacierzyńskiego zależy od tego, w jakim wymiarze matka dziecka wykorzysta urlop macierzyński. Co ważne kobieta nie może zrzec się urlopu wcześniej niż 14 tygodni po porodzie. W przypadku, gdy matka zrezygnowałaby po tym czasie z pozostałej części urlopu, wówczas tacierzyński przysługujący ojcu dziecka będzie trwał:

  • 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka,
  • 17 tygodni w przypadku jednoczesnego urodzenia dwojga dzieci,
  • 19 tygodni w przypadku jednoczesnego urodzenia trojga dzieci,
  • 21 tygodni w przypadku jednoczesnego urodzenia czworga dzieci,
  • 23 tygodnie w przypadku jednoczesnego urodzenia pięciorga i więcej dzieci.

Co istotne, urlopu tacierzyńskiego nie można podzielić na części. Ojciec musi wykorzystać go zaraz po rezygnacji matki z pozostałej części macierzyńskiego.

Wniosek o urlop ojcowski. Jak złożyć?

Wniosek o urlop ojcowski należy złożyć pracodawcy nie później niż siedem dni przed planowanym urlopem. I, co ciekawe, urlopu takiego pracodawca nie ma prawa odmówić.

Jak napisać wniosek o urlop ojcowski?

We wniosku muszą znaleźć się szczegółowe informacje: imię i nazwisko dziecka, datę jego urodzenia oraz liczbę dni wolnych, które ojciec zamierza wykorzystać. Należy pamiętać, że wniosek musi być podpisany. Jeśli nie dopełnimy tego obowiązku, będzie uznany za nieważny.

Co dołączyć do wniosku o urlop ojcowski? 

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub kopię;
  • oświadczenie pracownika wychowującego dziecko, czy korzystał już z urlopu ojcowskiego albo jego części;
  • istnieje także prawo skorzystania z urlopu ojcowskiego w przypadku adopcji dziecka. Rodzic adopcyjny powinien załączyć kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka
Urlop macierzyński. Komu przysługuje?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE