Uchodźcy z Hrubieszowa

i

Autor: PAP/Wojtek Jargiło

Uchodźcy będą mieli dostęp do świadczeń rodzinnych obowiązujących w Polsce. W tym 500 plus

2022-03-02 9:57

Jak poinformowała szefowa MRiPS Marlena Maląg, projekt specustawy w sprawie pomocy uchodźcom, najprawdopodobniej w środę ujrzy światło dzienne. Jakie świadczenia będą przysługiwały osobom szukającym schronienia przed wojną? Szczegóły w artykule.

Projekt specustawy w sprawie pomocy uchodźcom pojawi się już w środę

Projekt specustawy w sprawie pomocy uchodźcom, najprawdopodobniej w środę ujrzy światło dzienne – poinformowała szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Minister rodziny i polityki społecznej wskazała na antenie Programu I Polskiego Radia, że obywatele Ukrainy, którzy przekraczają granicę podejmują sami decyzję, czy trafiają do rodzin i znajomych, czy też chcą skorzystać z pomocy państwa.

"Pomoc państwa polskiego jest koordynowana przez ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji. (…) Schronienie jest przygotowane w różnych ośrodkach" – zaznaczyła minister.

Kolejnym etapem, jak kontynuowała, jest wsparcie osób przybywających z Ukrainy, by mogły zacząć funkcjonować w Polsce.

"Najprawdopodobniej specustawa już dzisiaj ujrzy światło dzienne. Cały czas ministerstwa nad nią pracowały, w tym także MRiPS" – poinformowała.

"Skupiamy się na tym, że pobyt obywatela Ukrainy, który w wyniku działań wojennych przekroczył granicę, jest w Polsce uznawany na legalny. W związku z tym obywatele ci będą mieli dostęp do rynku pracy. Tak zmieniamy przepisy, aby dostęp do rynku pracy był szeroki" – powiedziała minister Maląg.

Wskazała, że w związku z tym, że schronienia szukają głównie kobiety i dzieci potrzebne są rozwiązania dostosowane do ich potrzeb, w tym dotyczące zatrudnienia i edukacji.

 Minister wyjaśniała m.in., że osoby te będą miały dostęp do świadczeń rodzinnych obowiązujących w naszym kraju, m.in. 500 plus.

 Szefowa MRiPS przypomniała, że na stronie www.pomagamukrainie.gov.pl jest wiele przydatnych informacji i kontaktów.