Rosyjski paszport

i

Autor: pixabay.com Rosyjski paszport

Tylu Rosjan może legalnie przebywać w Polsce. UdSC podał oficjalne dane

2022-09-02 8:42

Ważne zezwolenia na pobyt w Polsce posiada obecnie 15,9 tys. obywateli Rosji - poinformował PAP rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak. Dodał, że zdecydowana większość obywateli tego kraju dysponuje zezwoleniami na pobyt czasowy.

Rosjanie z pozwoleniami na pobyt czasowy i stały w Polsce

Z danych przekazanych przez Urząd do Spraw Cudzoziemców wynika, że zdecydowana większość obywateli Rosji, którzy posiadają ważne zezwolenia na pobyt w Polsce, to osoby z zezwoleniami na pobyt czasowy – 7,9 tys. osób oraz stały – 5 tys. osób. "W przypadku pobytów czasowych, w 60 proc. przypadków ich celem jest podejmowanie w Polsce pracy, a w 23 proc. kwestie rodzinne. Prawie 2/3 zezwoleń na pobyt stały wydano natomiast w związku z posiadaniem polskiego pochodzenia lub Kart Polaka" - powiedział PAP rzecznik UdSC Jakub Dudziak.

Dodał, że prawie 1,4 tys. Rosjan, m.in. małżonkowie obywateli Ukrainy, korzysta z ochrony czasowej zgodnie z decyzją wykonawczą Rady UE stwierdzającą istnienie masowego napływu osób wysiedlonych z Ukrainy. "Nieco ponad 1 tys. osób posiada dokumenty pobytowe wydane w związku z objęciem ochroną międzynarodową" - poinformował.

W większości młodzi Rosjanie. Najwięcej na Mazowszu

Z danych wynika ponadto, że grupę obywateli Rosji posiadających ważne dokumenty pobytowe stanowią w zbliżonej proporcji mężczyźni i kobiety. "Są to głównie osoby młode – ok. 62 proc. poniżej 40. roku życia" - powiedział Dudziak. Dodał, że najwięcej Rosjan zamieszkuje w województwie mazowieckim - 4,7 tys. osób, małopolskim - 2,1 tys. osób, pomorskim – 1,3 tys. osób oraz dolnośląskim – 1,1 tys. osób. Dane te nie uwzględniają jednak osób przebywających w Polsce na podstawie wiz.

Wiz dla Rosjan będzie mniej

Kwestia ograniczeń wizowych dla obywateli Rosji była omawiana w środę w Pradze na posiedzeniu unijnych ministrów spraw zagranicznych. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell ogłosił po tym posiedzeniu, że uzgodniono pełne zawieszenie umowy z Rosją o ułatwieniach wizowych z 2007 roku. W praktyce oznacza to, że liczba nowych wiz zostanie znacząco ograniczona, a ich otrzymanie będzie trwało dłużej - wyjaśniał Borrell na konferencji prasowej.

Poradnik Zdrowie: Żyję z urazem kręgosłupa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE