samochód zakaz

i

Autor: Pixabay.com

3 miliony aut nie wyjadą na polskie drogi! WAŻNA ZMIANA w przepisach od 1 stycznia

2021-10-17 10:44

Czy 1 stycznia 2022 r. 3 miliony aut nie wyjadą na polskie drogi? Według posłów Prawa i Sprawiedliwości, jest to możliwe! Wszystko przez wchodzącą tego dnia w życie zmianę przepisów. Których aut dotknie nowe prawo?

Problematyczne przepisy dotyczą samochodów napędzanych gazem LPG i CNG a konkretnie homologacji oraz ich wyposażenia. Autorzy zmian argumentują, że ich wprowadzenie jest potrzebne, po to by przystosować polskie przepisy do tych, obowiązujących w całej Unii Europejskiej. Nowe prawo ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

Według trójki parlamentarzystów - Mieczysława Baszko, Grzegorza Piechowiaka i Anny Dąbrowskiej-Banaszek, nowe przepisy oznaczać będą kłopoty dla kierowców.

- Z dniem 1 stycznia 2022 r. trzy miliony polskich kierowców nie będzie mogło wyjechać na drogi - piszą w interpelacji skierowanej do ministra infrastruktury. - (...) do każdego modelu samochodu, każdego rodzaju silnika potrzebna będzie nowa homologacja do zamontowanej już instalacji LPG, zgodna z regulaminem 115 EKG ONZ. Mam wrażenie, że nikt nie zdaje sobie sprawy, jakie to konsekwencje zrodzi. Dotychczasowe homologacje stracą ważność.

O co chodzi w nowych przepisach?

Według nich, Transportowy Dozór Techniczny ma wydawać świadectwa homologacji dla instalacji gazowych. Jednym z wymagań wprowadzonych przez przepisy będzie sporządzenie dokumentacji, zgodnej z regulaminem 115 EKG ONZ. To jest właśnie punkt budzący niepokój posłów. Według parlamentarzystów oznaczać ma utratę ważności przez już posiadane homologacje. Spotkać można się jednak z innymi interpretacjami tych zapisów, mówiącymi, że dotychczasowe homologacje nadal będą obowiązywać. Na tym właśnie polega największy problem projektowanych zmian - są niejednoznaczne i pozostawiają pole do interpretacji.

- Prawo nie może działać wstecz i powinno chronić prawa nabyte - piszą w interpelacji posłowie. - Wszystkie świadectwa homologacji, wyciągi ze świadectw homologacji powinny zachować swoją ważność.

Czy przed 1 stycznia, zapisy nowego prawa zostaną sprecyzowane? Czasu jest coraz mniej, a niepokój wśród kierowców posiadających auta na gaz rośnie.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Wzruszające pożegnanie Łukasza Fabiańskiego z Reprezentacją