Zmiany w funkcjonowaniu Drive Thru w Elblągu

i

Autor: 43. Batalion Lekkiej Piechoty w Braniewie

Test na koronawirusa: Badania NIE MUSI JUŻ ZLECAĆ LEKARZ! Wystarczy ankieta online!

2021-03-15 14:45

Nowe zasady związane ze skierowaniem na test na koronawirusa. Obecnie takie skierowanie musi wypisać lekarz POZ. Wkrótce się to zmieni. Wystarczy wypełnić ankietę online, a w razie potrzeby oddzwoni do nas konsultant z Centrum Monitorowania Domowej Opieki Medycznej. O zmianach poinformował minister zdrowia, Adam Niedzielski. Przeczytajcie więcej na naszej stronie internetowej.

Test na koronawirusa konieczny jest w przypadku, gdy mamy podejrzenie zakażenia. Obecnie trzeba umówić się na teleporadę ze swoim lekarzem rodzinnym. Ten po wywiadzie i analizie objawów podejmuje decyzję o skierowaniu pacjenta na test do mobilnego centrum pobrań. Działa to bardzo sprawnie, ale wkrótce się to zmieni. O nowościach poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia, Adam Niedzielski. Jak tłumaczył zmiany są konieczne, ponieważ obecnie lekarze POZ bardzo często odchodzą od swoich codziennych, bardzo ważnych obowiązków, by zająć się skierowaniami na test na koronawirusa. 

Na ten problem zwracali uwagę pacjenci, którzy twierdzili, że dostanie się do lekarza w sprawie innych niż covidowych spraw, w niektórych miejscach graniczy z cudem. Co więc się zmieni? Przeczytajcie poniżej.

Raport z anteny 15.03, godz.10

Test na koronawirusa: Jak się zapisać? NOWE ZASADY OD MARCA 2021

Minister zdrowia, Adam Niedzielski przedstawił nową procedurę kwalifikacji na test w kierunku SARS-CoV-2. Wydaje się być ona jeszcze prostsza niż dotychczasowa. Jak ma ona wyglądać? Przedstawiamy krok po kroku. 

  1. Wypełniasz formularz na gov.pl/dom. W nim pojawiają się pytania dotyczące chociażby kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem, chorób z którymi się zmagamy (np. nowotwór, otyłość, cukrzyca czy choroby serca), a także objawów zakażenia koronawirusem. 
  2. Po pozytywnej kwalifikacji skontaktuje się z Tobą konsultant z Centrum Monitorowania Domowej Opieki Medycznej. Infolinia czynna ma być 7 dni w tygodniu w godzinach 8:00-18:00. 
  3. Otrzymasz zlecenie na test z systemu eKolejka. 

Formularz jest już dostępny na stronie gov.pl/dom. Jeżeli macie więc objawy koronawirusa nie musicie już kontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym.

Test pozostaje bezpłatny. Po otrzymaniu skierowania - jak do tej pory - automatycznie nakładana zostaje na nas kwarantanna. 

Warto dodać, że lekarze POZ nadal będą wystawiać skierowania na testy. To dobra informacja dla osób, które mają ograniczony dostęp do Internetu, czyli między innymi osoby starsze. Nowe rozwiązanie ma odciążyć lekarzy i zapewnić powszechny dostęp do testów w kierunku koronawirusa. 

QUIZ. To owoc czy warzywo? Dziecinnie proste pytania! Ile punktów zdobędziesz?

Pytanie 1 z 14
Kabaczek to: