Te szczepionki przeciw COVID-19 się zmarnują? Koordynatorzy nie wiedzą, co zrobić z dawkami

2021-02-12 9:17
Pacjenci nie zgłaszają się po drugą dawkę szczepionki
Autor: Pixabay.com

Nieoczekiwany problem urodzaju mają koordynatorzy szczepień w części szpitali. Okazuje się, że wielu pacjentów nie zgłasza się po drugą dawkę! Czy pozostałe dawki szczepionki trzeba będzie zutylizować?

Wielu pacjentów nie zgłasza się po drugą dawkę szczepionki Pfizera - informuje portal Wirtualna Polska. Z takim problemem borykają się m.in. koordynatorzy szczepień z Mazowsza. Nie wiedzą, co zrobić z pozostałymi dawkami i obawiają się, że trzeba będzie je zutylizować.

Portal informuje, że koordynatorzy skarżą się na brak jasnych wytycznych dotyczących tego, co robić z pozostałymi dawkami szczepionki przeciw COVID-19.

Jeden z koordynatorów cytowany w materiale podkreśla, że w jego punkcie dawki nie są utylizowane - szczepi się kolejnych pacjentów zaznaczając, że później zobaczy się, co będzie z drugą dawką.

Do tej pory, pacjenci którzy poddawali się jakimkolwiek szczepieniom, otrzymywali tylko jedną dawkę. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeśli chodzi o szczepienia przeciwko koronawirusowi. Zarówno szczepionki Pfizera, jak i Moderny, podaje się w dwóch dawkach.

Druga dawka szczepionki Pfizera - według zaleceń producenta - powinna być podana po trzech tygodniach. Pewną ochronę można uzyskać najwcześniej po około 10 dniach od podania pierwszej dawki. Największa odporność jest jednak po upływie co najmniej tygodnia od podania drugiej dawki (czyli po miesiącu od dawki pierwszej).

Zgodnie z informacjami podawanymi przez producentów, szczepionka Pfizera może być przechowywana przez sześć miesięcy w temperaturze od -90 st. C do -60 st. C. Po wyjęciu z zamrażarki nieotwartą szczepionkę można przechowywać przed użyciem nie dłużej niż przez 5 dni w temperaturze od 2 st. C do 8 st. C i przez maksymalnie 2 godziny w temperaturze do 30 st. C.

Do tej pory w Polsce wykonano 1 884 113 szczepień. Pierwszą dawkę przyjęło już 1 360 192 osób, a drugą otrzymało 523 921. Ostatniego dnia wykonano 107 631 szczepień. Od początku szczepień, czyli od 27 grudnia, zanotowano 1610 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Zutylizowano 3630 dawek szczepionki.

To widzi pacjent chory na COVID-19. Wstrząsający film lekarza
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze