Czy w kinie można siedzieć obok siebie? Zasady funkcjonowania kin od 12 lutego. Sprawdź!

2021-02-12 8:57
Czy w kinie można siedzieć obok siebie? Czy można siedzieć obok dziewczyny, chłopaka?
Autor: Unsplash Czy w kinie można siedzieć obok siebie? Czy można siedzieć obok dziewczyny, chłopaka?

Wybierasz się do kina z rodziną, znajomymi lub swoją drugą połówką i zastanawiasz się, czy będziecie mogli siedzieć obok siebie, czy w odstępie jednego fotela? Sprawdziliśmy, co na ten temat mówi najnowsze rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z epidemią koronawirusa. Szczegóły w artykule!

Od 12 lutego kina, teatry, filharmonie i opery, a także domy i ośrodki kultury prowadzące działalność kinowo-teatralną i wystawienniczą otwierają się dla publiczności w rygorze sanitarnym. Działalność tych instytucji zostaje przywrócona warunkowo do 28 lutego. Obiekty te mogą wznowić działalność pod następującymi warunkami:

  • udostępniania widzom lub słuchaczom 50 proc. liczby miejsc (co drugie miejsce na widowni)
  • zachowania odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni
  • zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze realizowali nakaz zakrywania ust i nosa
  • zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze nie spożywali napojów lub posiłków.

Decyzja o otwarciu kin i instytucji kultury pozostaje każdorazowo w kompetencji osób zarządzających, w przypadku instytucji kultury - działających w uzgodnieniu z ich organizatorami/założycielami. Na otwarcie od 12 lutego nie zdecydowały się m.in. największe multipleksy typu Helios, Cinema City czy Multikino. W stanowisku przesłanym PAP prezes Helios S.A. Tomasz Jagiełło wskazał, że "ponowne uruchomienie 50 kin w całej Polsce w zaostrzonym reżimie sanitarnym jest trudną logistycznie i kosztowną operacją" i "nie ma możliwości przeprowadzenia jej warunkowo na dwa tygodnie". "To absurdalna propozycja, której kosztów mogą nie udźwignąć operatorzy kin. Otwarcie kin wymaga przede wszystkim przygotowania repertuaru i rozmów z dystrybutorami filmowymi, a następnie promocji wprowadzanych na ekrany tytułów, a na to potrzeba minimum ok. czterech tygodni" - ocenił.

W lepszej sytuacji znajdują się kina studyjne. Większość z nich postanowiła się otworzyć. Które kina są otwarte od 12 lutego? Szczegóły sprawdź w artykule: Które kina otworzą się 12 lutego? Sprawdź, gdzie i na co możesz się wybrać!

Czy w kinie można siedzieć obok siebie?

To pytanie zadaje sobie zapewne wiele osób, które planują wybrać się w najbliższym czasie do kina czy teatru z rodziną, ukochaną osobą czy znajomymi.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 11 lutego 2021 r. obiekty te mogą udostępnić widzom lub słuchaczom 50 proc. liczby miejsc - czyli co drugie miejsce na widowni. W przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni widzowie muszą zachować odległość 1,5 metra od siebie.

Jest jednak kilka wyjątków. Obowiązek zajmowania siedzenia co drugie miejsce oraz zachowania odległości 1,5 m między osobami nie dotyczy widza lub słuchacza, który ma pod opieką dziecko poniżej 13. roku życia lub osobę wymagającą opieki, a także osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.

Morsowanie bez wychodzenia z domu | ESKA XD - Fit vlog #15
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze