Te króliki nie potrafią skakać - poruszają się tylko na przednich łapach. Dlaczego? VIDEO

2021-04-01 9:30
Ten królik chodzi na przednich łapach!
Autor: YT/Science News

Jest bardzo mało okazji aby zobaczyć jak staje na przednich łapach i przemieszcza się w ten sposób. Dziś, macie ku temu okazję! Jak się jednak okazuje, nie jest to akrobatyka, czy specjalne wyuczone zdolności królika - wszystko dzięki niezwykłym genom.

Wielkanoc kojarzy się nam z jajkami oraz zajączkami, lub jak kto woli królikami. Mało kto jednak wie, iż na świecie jest bardzo rzadka odmiana królików, które chodzą tylko na przednich łapach. Dlaczego? Wszystko przez patologiczne zmiany w genie RORB, które u królików pełnią kilka ważnych funkcji. Króliki sauteur dʼAlfort - bo tak fachowo nazywa się tę odmianę, nie potrafią skakać. Przez zmiany w mózgu nie potrafią one prawidłowo koordynować tylnej części ciała. I tutaj ciekawostka – króliki, jak wiele zwierząt które na skutek np. wypadku ciągną za sobą nogi, zachowują się inaczej. Nie ciągną one za sobą nóg, jednak stają na przednich łapach, podnoszą tył swojego ciała i po prostu maszerują – w ten sposób się one poruszają. Najlepiej pokazuje to poniższy filmik.

Sprawcą tego zjawiska stał się gen RORB. Jest on znany z badań portugalskich i szwedzkich naukowców. Na świecie wielu takich królików nie ma, a krzyżówka tego dokładnego gatunku występuje z „normalnymi” królikami. Co ciekawe, zmiany które zaszły u tych królików mogą teoretycznie pomóc w przyszłości naukowcom lepiej zrozumieć urazy i rdzenia kręgowego.

Powrót do szkoły. Pamiętasz coś z fizyki? To powinien być BANAŁ!

Pytanie 1 z 10
Jednostką siły jest:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze