Szymon Szynkowski vel Sęk nowym ministrem ds. UE. „Bardzo dobry wybór”

2022-10-13 21:00
Szymon Szynkowski vel Sęk nowym ministrem ds. UE. „Bardzo dobry wybór”
Autor: PAP/Paweł Supernak Szymon Szynkowski vel Sęk nowym ministrem ds. UE. „Bardzo dobry wybór”

Prezydent Andrzej Duda powołał w czwartek dotychczasowego wiceszefa MSZ Szymona Szynkowskiego vel Sęka w skład rady Ministrów na urząd ministra ds. Unii Europejskiej. Zastąpi on na tej funkcji odwołanego w środę Konrada Szymańskiego. "To bardzo dobry wybór" - ocenił prezydent Duda.

Nowy minister ds. Unii Europejskiej

Szynkowski vel Sęk otrzymał nominację z rąk prezydenta Dudy w czwartek w Belwederze. W uroczystości udział wzięli m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, ministrowie Waldemar Buda, Anna Moskwa oraz Adam Niedzielski, a także rzecznik rządu Piotr Müller i szef KPRM Marek Kuchciński, a także reprezentanci KPRP - Jakub Kumoch, Paweł Szrot, Wojciech Kolarski oraz Małgorzata Paprocka.

"Jest to objęcie w rządzie bardzo ważnej teki związanej z wielką odpowiedzialnością, zadania trudnego, ale absolutnie leżącego w obrębie pańskich niewątpliwych, wielkich i wykazanych kompetencji" - zwracał się prezydent do nowego ministra. Jak dodał, jest przekonany, iż wyznaczenie na ministra ds. UE Szynkowskiego vel Sęka to bardzo dobry wybór.

Prezydent przypomniał, że Szynkowski vel Sęk "zajmuje się sprawami zagranicznymi RP już od lat, z wielkim doświadczeniem w MSZ przy wykonywaniu bardzo ważnych misji - nie tylko codziennej pracy sekretarza stanu w tym ministerstwie, ale także tego, co realizowane było poza granicami w relacjach z naszymi właśnie europejskimi sojusznikami i również naszymi sąsiadami".

Kim jest Szymon Szynkowski vel Sęk?

Do tej pory Szynkowski vel Sęk pełnił funkcję sekretarza stanu ds. polityki europejskiej, Polonii oraz dyplomacji publicznej i kulturalnej w MSZ; na to stanowisko powołany został w miejsce Marka Magierowskiego w czerwcu 2018 przez ówczesnego ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza.

Od 2015 roku jest posłem PiS. Przed nominacją w MSZ był członkiem sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej oraz Komisji Spraw Zagranicznych, a także przewodniczącym polsko-niemieckiej grupy bilateralnej w Sejmie.

Politycy od kuchni - Krzysztof Gawkowski
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze