szczepienia

i

Autor: Pixabay

Szczepionka AstraZeneca NIE JEST SZKODLIWA dla zdrowia? Rząd uspokaja i nie pozostawia wątpliwości

2021-03-15 15:31

Szczepionka AstraZeneca nie jest szkodliwa? Rząd uspokaja. – Proces związany z podawaniem AstraZeneki został przeanalizowany przez nasz urząd odpowiedzialny za rejestrację produktów leczniczych i urząd ten wydał komunikat, który nie potwierdza w żaden sposób istnienia relacji między podawaniem szczepionki a tymi epizodami, które nazywamy niepożądanymi odczynami poszczepiennymi – poinformował na briefingu prasowym w poniedziałek, 15.03.2021 r. minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał że szczepionką AstraZeneca zostało zaszczepionych w Polsce ponad 583 tys. osób.

Szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna? Rząd uspokaja

Minister Zdrowia Adam Niedzielski na briefingu prasowym w poniedziałek, 15 marca odniósł się do kwestii NOP-ów, czyli niepożądanych odczynów poszczepiennych w wyniku podania szczepionki AstraZeneca.

– Proces związany z podawaniem AstraZeneki został przeanalizowany przez nasz urząd odpowiedzialny za rejestrację produktów leczniczych i urząd ten wydał komunikat, który nie potwierdza w żaden sposób istnienia relacji między podawaniem szczepionki a tymi epizodami, które nazywamy niepożądanymi odczynami poszczepiennymi – poinformował minister zdrowia.

Dodał, że taką analizę na poziomie europejskim prowadzi również Europejska Agencja Leków (EMA).

– Po sygnale pochodzącym z Austrii wszczęto procedury oceny takiego sygnału przez komitet ds. oceny ryzyka. Ten komitet wydał już taką ocenę wskazującą na brak powiązań, ale oczywiście monitoring jest już prowadzony na bieżąco i wszystkie te sprawy są analizowane – powiedział Adam Niedzielski.

Wskazał, że, według informacji pochodzących z EMA, mamy w tej chwili na obszarze UE prawie 5 mln osób zaszczepionych szczepionką AstraZeneca.

– I tutaj mamy 30 przypadków takich zdarzeń zakrzepowo-zatorowych. One są zgłaszane EMA poprzez właściwy system. Natomiast również w żadnym z tych przypadków nie została potwierdzona relacja – dodał.

Podkreślił, że rząd również dokonuje szczegółowego badania i monitorowania przypadków zdarzeń zakrzepowo-zatorowych, ale żaden z niepożądanych odczynów poszczepiennych w Polsce, również w przypadku AstryZeneki, nie potwierdził, jak do tej pory, istnienia takiego związku.

– Dlatego na tę chwilę oceniamy, że cały czas, i to jest również opinia EMA, korzyści wynikające ze szczepienia, wzrost bezpieczeństwa społecznego, są o wiele większe niż ewentualne ryzyko przyjęcia szczepienia AstraZeneką – powiedział.

W Polsce szczepionką AstraZeneca zaszczepionych zostało już ponad 583 tys. osób. Z powodu niepożądanych odczynów poszczepiennych czasowo lub zupełnie wycofano ją m.in. z takich krajów jak Dania, Islandia, Norwegia i Austria.

Minister Dworczyk o szczepieniach