"Świnka Peppa powinna być zakazana" - psycholog przestrzega przed negatywnym wpływem bajek na dzieci

2022-08-19 10:32
Świnka Peppa
Autor: YouTube/ Peppa Pig Polski - Kanał Oficjalny "Świnka Peppa"

- Są takie filmy, które powinny być absolutnie zakazane - na przykład "Świnka Peppa" - przekonuje profesor Jagoda Cieszyńska, psycholog i logopeda. Zwraca ona uwagę także na inne problemy. - Mamy taką grupę dzieci, które mają zaburzony rozwój, dlatego, że dostały tablety, kiedy tylko usiadły - podkreśla.

Profesor Jagoda Cieszyńska, psycholog i logopeda związana z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie, przestrzega na kanale "Tete a Tete" na YouTube przed korzystaniem przez najmłodsze dzieci ze smartfonów i tabletów.

"Świnka Peppa" powinna być absolutnie zakazana

Zwraca ona uwagę, że dzieci zbyt wcześnie zaczynają oglądać bajki. - Jeśli dziecko mówi, proszę, niech ogląda sobie bajeczkę, tylko mamy różne bajki. Przede wszystkim trzeba pilnować odległości od ekranu. Dziecko nie powinno oglądać samo - podkreśla. 

Przeczytaj także: Poród w autobusie. Pomogli pasażerowie i kierowcy

- Są takie filmy, które powinny być absolutnie zakazane - na przykład "Świnka Peppa". Z powodu niesłychanego nagromadzenia dźwięków niewerbalnych, które tak atakują prawą korę, że hamują aktywność lewej kory, gdzie są funkcje językowe. Świnka Peppa uczy, jak nie należy się zachowywać, czyli pokazuje nieprawidłowe wzorce, Nie chodzi mi o to, żeby nagrywać same filmy o grzecznych dzieciach, lubię filmy, w których dzieci dokazują, ale nie kiedy robią na złość - podsumowuje prof. Cieszyńska.

Cała rozmowa do obejrzenia poniżej.

"Świnka Peppa" to brytyjski serial animowany, opowiadający o przygodach świnki oraz jej rodziny i przyjaciół. To jedna z najpopularniejszych bajek na świecie.

Jak odbudować zaufanie w związku tłumaczy Klaudia Klukowska psycholog, trener umiejętności psychospołecznych
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze