Święto Wojska Polskiego

i

Autor: Święto Wojska Polskiego Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego 2021 - czy jest wolne za niedzielę?

2021-08-06 10:02

15 sierpnia 2021 roku obchodzimy państwowe Święto Wojska Polskiego oraz kościelne święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystości wypadają w niedzielę. Czy w związku z tym mamy do odebrania dzień wolnego? Dowiecie się tego z artykułu.

Święto Wojska Polskiego 2021 - czy jest wolne za niedzielę? Takie pytanie zadaje dziś sobie wiele osób w Polsce. Święto Wojska Polskiego obchodzimy na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Jako, że przypada ono w liturgiczne święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jest ustawowo wolne od pracy. W 2021 roku wszystkie te uroczystości wypadają jednak nie w środku tygodnia, lecz w niedzielę. Czy w związku z tym mamy do odebrania dzień wolnego? Co mówi na ten temat kodeks pracy? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w dalszej części naszego artykułu.

Biały fortepian stanął na lotnisku Chopina. Podróżni mogą słuchać pięknych koncertów

Czy jest wolne za niedzielę, 15 sierpnia?

Jak wygląda kwestia świąt ustawowo wolnych od pracy, które wypadają w niedzielę? W tym celu najlepiej zajrzeć do zapisów kodeksu pracy. Art. 130 § 2 KP stwierdza Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Oznacza to, że pracownikom i pracownicom w Polsce niestety nie przysługuje odbieranie dnia wolnego za tegoroczne Święto Wojska Polskiego. Sytuacja wyglądałaby inaczej, gdyby 15 sierpnia wypadał w sobotę. Wówczas prawo nakazuje pracodawcy wyznaczenie dnia, w którym można odebrać wolne.

Sonda
Czy w każdym miesiącu, chociaż raz powinien być wolny piątek?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE