Raty kredytów będą DUŻO WYŻSZE! RPP zdecydowała. Stopy procentowe ponownie W GÓRĘ!

2022-04-06 15:08
Raty kredytów będą DUŻO WYŻSZE! RPP zdecydowała. Stopy procentowe ponownie W GÓRĘ!
Autor: Arkadiusz Ziolek/ East News Raty kredytów będą DUŻO WYŻSZE! RPP zdecydowała. Stopy procentowe ponownie W GÓRĘ!

Rada Polityki Pieniężnej podniosła w środę wszystkie stopy procentowe o 1 pkt proc. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 3,5 proc. do 4,5 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Co za tym idzie, czeka nas kolejna podwyżka rat kredytów! Specjaliści nie spodziewali się aż takiego wzrostu!

Jak podano, RPP zdecydowała o podwyżce wszystkich stóp procentowych NBP o 1 pkt proc. Tym samym stopa referencyjna wzrosła do 4,50 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa do 5,00 proc., stopa depozytowa do 4,00 proc., stopa redyskonta weksli do 4,55 proc., a stopa dyskontowa weksli do 4,60 proc.

STOPY PROCENTOWE W GÓRĘ PO RAZ 7!

Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła wszystkich. Średnia prognoz sugerowała wzrost stóp procentowych o 0,5 pkt proc. Niektórzy ekonomiści odważniej szacowali podwyżkę o 0,75 pkt proc. Okazało się, że bankierzy poszli jeszcze dalej. Podwyżka głównej stawki powinna oznaczać mniej więcej proporcjonalny wzrost oprocentowania pożyczek i kredytów. Od teraz droższe będą więc nie tylko nowe kredyty, ale też w górę pójdą raty już wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

To siódma z rzędu podwyżka stóp procentowych. Pierwsza z cyklu podwyżek nastąpiła w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy co miesiąc. W marcu skala podwyżki wyniosła 0,75 pkt proc. Uchwała RPP wchodzi w życie 7 kwietnia br.

Każdy klient w najbliższych miesiącach powinien otrzymać od banku nowy harmonogram spłat kredytu, w którym będą dokładnie wyliczone nowe raty.

Pomaganie uchodźcom jest coraz trudniejsze

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

STOPY PROCENTOWE: DLACZEGO IDĄ W GÓRĘ?

Dlaczego stopy w Polsce 2022 są podnoszone? Wpływ na to ma kilka czynników. Głównym z nich jest inflacja. Przypomnijmy, że według danych GUS, ta w marcu 2022 wyniosła 10,9 proc. To najwyższy wynik od 20 lat. Niestety ta w kolejnych miesiącach będzie utrzymywać się na podobnym poziomie lub jeszcze rosnąć. Stąd właśnie prognozy o kolejnych podwyżkach stóp procentowych.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze