Co to jest stan wyjątkowy? Jakie będą ograniczenia?

i

Autor: Tomasz Matuszkiewicz Co to jest stan wyjątkowy? Jakie będą ograniczenia?

Stan wyjątkowy w Polsce. Jest decyzja prezydenta

2021-09-02 15:01

2 września prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w Polsce. Nie dotknie on całego kraju, lecz poszczególnych miejscowości w województwie podlaskim i lubelskim. Stan wyjątkowy będzie obowiązywał przez 30 dni. Jakich ograniczeń należy się spodziewać?

Stan wyjątkowy w Polsce. To już przesądzone. Prezydent Andrzej Duda jeszcze dzisiaj, 2 września, wyda rozporządzenie w tym zakresie. Co prawda, w sprawie tego rozporządzenia w ciągu 48 godzin będzie musiał wypowiedzieć się jeszcze Sejm, jednakże nie jest przewidziana odmienna decyzja w tej sprawie. Obowiązywać będzie w dwóch województwach. Ma zostać wprowadzony w 115 miejscowościach w woj. podlaskim oraz w 68 miejscowościach w woj. lubelskim. Stan wyjątkowy w Polsce potrwa od 2 września przez 30 dni. Jest związany z kryzysem migracyjnym i sytuacją przy granicy z Białorusią.

"Dzisiaj, dosłownie przed chwilą prezydent podjął decyzję o wydaniu rozporządzenia o wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenie wskazanym we wniosku przez Radę Ministrów. To jest mniej więcej 3-kilometrowy pas województwa lubelskiego i województwa podlaskiego, to jest granica Polski z Białorusią" - powiedział Spychalski.

Poinformował, że rozporządzenie jest aktualnie przesyłane do publikacji w Dzienniku Ustaw, a także do marszałek Sejmu Elżbiety Witek. "Zgodnie z konstytucją to rozporządzenie prezydenta musi być poddane głosowaniu i dyskusji w polskim parlamencie" - wyjaśnił Spychalski.

Stan wyjątkowy w Polsce. Jakie ograniczenia będą obowiązywać?

Dokładne restrykcje, jakie będą obowiązywać podczas stanu wyjątkowego, zostaną opublikowane w dzisiejszym rozporządzeniu.