Słodkie napoje w butelkach jeszcze DROŻSZE w 2022 roku. To nowa ustawa rządu. O ile wzrosną ceny?

2021-09-20 8:29
Słodkie napoje w butelkach DROŻSZE od 2022 roku. To nowa ustawa rządu. Ile będzie trzeba zapłacić?
Autor: unplash

Fani słodkich napojów nie będą zadowoleni. W 2022 roku znów zapłacimy więcej za słodkie napoje w butelkach - chodzi zarówno o te szklane, jak i plastikowe. Rząd planuje przyjąć nową ustawę. O ile wzrosną ceny?

Podatek cukrowy: wzrost cen słodkich napojów

1 stycznia 2021 roku wszedł w życie podatek cukrowy. To oznaczało wzrost cen m.in. na napoje słodzone nie tylko cukrem, ale też innymi substancjami. Według planów podatek cukrowy miał pomóc w walce z otyłością, głównie u dzieci. Do ceny każdego napoju (także tego bez cukru) doliczane jest minimum 50 groszy na litr. Dodatkowo jeśli napój zawiera więcej niż 5 gr cukru - do każdego 100 ml doliczone jest jeszcze 5 gr.

Wprowadzenie podatku cukrowego spowodowało mocny wzrost cen w sklepach na popularne napoje. Klienci zaczęli nawet żartować, że wymienią czteropak słodkich napojów na mieszkanie. To jednak nie koniec wyższych cen. Od 2022 roku znów więcej zapłacimy napoje w butelkach. Powodem jest nowa ustawa.

Jagiellońska w Rzeszowie na tydzień zamieni się w deptak

Kaucja za butelki szklane i plastikowe od 2022 roku

Rząd planuje w I kwartale 2022 roku przyjąć projekt ustawy wprowadzającej powszechny system kaucyjne dla butelek na napoje. Jak miałoby to wyglądać? System kaucyjny obejmie butelki plastikowe o pojemności do 3l oraz butelki szklane do 1,5l. Oznacza to, że przy zakupie m.in. słodkich napojów będziemy musieli zapłacić kaucję, czyli ceny znów pójdą w górę.

Zgodnie z wpisem do Wykazu, projektowane przez ministerstwo klimatu regulacje zakładają, że system kaucyjny przewiduje pobranie w momencie zakupu opłaty, zwracanej w momencie zwrotu opakowań - w tym przypadku butelek. System ma być powszechny, mieć niedyskryminujący charakter, a dla odzyskania kaucji za butelkę nie będzie wymagane posiadanie paragonu.

Z kolei producenci napojów w butelkach objętych systemem będą zobowiązani do sfinansowania co najmniej selektywnego zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych, transportu opakowań do producenta oraz odpadów opakowaniowych do zakładu przetwarzania, oraz kosztów sprawozdawczości.

Przedsiębiorcy wprowadzający produkty w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym będą obowiązani do uzyskania w ramach systemu kaucyjnego określonych poziomów selektywnego zbierania opakowań lub odpadów opakowaniowych. Nieuzyskanie wymaganych poziomów wiązać się będzie z koniecznością uiszczenia przez wprowadzających opłaty produktowej.

Projektowana regulacja ma zobowiązywać każdy sklep o powierzchni handlowej powyżej 100 m kw. do odbierania pustych opakowań objętych systemem kaucyjnym. Dla mniejszych sklepów możliwość odbioru butelek i zwrotu kaucji ma być dobrowolna.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze