Słodkie napoje w butelkach DROŻSZE od 2022 roku. To nowa ustawa rządu. Ile będzie trzeba zapłacić?

i

Autor: unplash

Słodkie napoje w butelkach jeszcze DROŻSZE w 2022 roku. To nowa ustawa rządu. O ile wzrosną ceny?

2021-09-20 8:29

Fani słodkich napojów nie będą zadowoleni. W 2022 roku znów zapłacimy więcej za słodkie napoje w butelkach - chodzi zarówno o te szklane, jak i plastikowe. Rząd planuje przyjąć nową ustawę. O ile wzrosną ceny?

Podatek cukrowy: wzrost cen słodkich napojów

1 stycznia 2021 roku wszedł w życie podatek cukrowy. To oznaczało wzrost cen m.in. na napoje słodzone nie tylko cukrem, ale też innymi substancjami. Według planów podatek cukrowy miał pomóc w walce z otyłością, głównie u dzieci. Do ceny każdego napoju (także tego bez cukru) doliczane jest minimum 50 groszy na litr. Dodatkowo jeśli napój zawiera więcej niż 5 gr cukru - do każdego 100 ml doliczone jest jeszcze 5 gr.

Wprowadzenie podatku cukrowego spowodowało mocny wzrost cen w sklepach na popularne napoje. Klienci zaczęli nawet żartować, że wymienią czteropak słodkich napojów na mieszkanie. To jednak nie koniec wyższych cen. Od 2022 roku znów więcej zapłacimy napoje w butelkach. Powodem jest nowa ustawa.

Jagiellońska w Rzeszowie na tydzień zamieni się w deptak

Kaucja za butelki szklane i plastikowe od 2022 roku

Rząd planuje w I kwartale 2022 roku przyjąć projekt ustawy wprowadzającej powszechny system kaucyjne dla butelek na napoje. Jak miałoby to wyglądać? System kaucyjny obejmie butelki plastikowe o pojemności do 3l oraz butelki szklane do 1,5l. Oznacza to, że przy zakupie m.in. słodkich napojów będziemy musieli zapłacić kaucję, czyli ceny znów pójdą w górę.

Zgodnie z wpisem do Wykazu, projektowane przez ministerstwo klimatu regulacje zakładają, że system kaucyjny przewiduje pobranie w momencie zakupu opłaty, zwracanej w momencie zwrotu opakowań - w tym przypadku butelek. System ma być powszechny, mieć niedyskryminujący charakter, a dla odzyskania kaucji za butelkę nie będzie wymagane posiadanie paragonu.

Z kolei producenci napojów w butelkach objętych systemem będą zobowiązani do sfinansowania co najmniej selektywnego zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych, transportu opakowań do producenta oraz odpadów opakowaniowych do zakładu przetwarzania, oraz kosztów sprawozdawczości.

Przedsiębiorcy wprowadzający produkty w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym będą obowiązani do uzyskania w ramach systemu kaucyjnego określonych poziomów selektywnego zbierania opakowań lub odpadów opakowaniowych. Nieuzyskanie wymaganych poziomów wiązać się będzie z koniecznością uiszczenia przez wprowadzających opłaty produktowej.

Projektowana regulacja ma zobowiązywać każdy sklep o powierzchni handlowej powyżej 100 m kw. do odbierania pustych opakowań objętych systemem kaucyjnym. Dla mniejszych sklepów możliwość odbioru butelek i zwrotu kaucji ma być dobrowolna.