Obostrzenia w grudniu 2021. Minister Niedzielski zdradził konkrety

i

Autor: ART SERVICE, SHUTTERSTOCK

Rząd WYCOFUJE SIĘ z zapowiadanych obostrzeń! TYCH ograniczeń nie wprowadzi

2021-12-14 13:01

Wiele wskazuje na to, że od jutra rząd wycofa się z niektórych zapowiadanych wcześniej obostrzeń. Informacje o zmianie ograniczeń podał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. O które ograniczenia chodzi? Dowiesz się z tego artykułu.

Wiele wskazuje na to, że w ostateczniej wersji rozporządzenia z nowymi obostrzeniami covidowymi nie znajdzie się to, dotyczące obłożenia miejsc w komunikacji publicznej.

"Rząd planuje wycofać się z wprowadzenia limitu osób w transporcie publicznym"

— poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Wielu przewoźników przekonywało resort zdrowia, że limit 75 proc. zajętości miejsc jest nie do wyegzekwowania. Jednak rok temu, przy wprowadzaniu podobnych obostrzeń, rząd takimi głosami się nie przejmował. Teraz zmienił zdanie. 

"Raczej wypadnie przepis o 75-procentowym obłożeniu środków transportu. Po dyskusjach z resortami oraz z przewoźnikami decydujemy się na bardziej wzmożone kontrole tego przepisu, nakazującego zasłanianie nosa i ust"

– powiedział Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, w TVN24.

Nowe obostrzenia od 15 grudnia [LISTA]

  • nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich (obowiązuje od 20 grudnia do 9 stycznia)
  • zmniejszenie limitów - z 50 proc. na 30 proc. obłożenia (kina, teatry, hotele, restauracje, obiekty sportowe i sakralne)
  • zakaz konsumpcji w kinach
  • limit obłożenia 75 proc. w transporcie zbiorowym
  • obowiązkowe testy dla domowników osoby, u której potwierdzono koronawirusa (bez względu na posiadanie certyfikatu covidowego)
  • zamknięcie dyskotek, klubów oraz obiektów udostępniających miejsce do tańczenia
  • osoby przylatujące spoza strefy Schengen, które będą zobowiązane do wykonania testu na COVID-19 na co najmniej 24 godz. wcześniej
  • w noc Sylwestrową ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do max. 100 osób (obowiązują też pozostałe limity)
Konferencja ministra zdrowia. Co z obostrzeniami?