Rząd wprowadza... zakaz jedzenia i picia! W jakich sytuacjach obowiązuje?

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Rząd wprowadza... zakaz jedzenia i picia! W jakich sytuacjach obowiązuje?

Rząd wprowadza... zakaz jedzenia i picia! W jakich sytuacjach obowiązuje?

2021-12-07 18:07

Rząd wprowadza kolejne obostrzenia, by walczyć z Covid-19. Liczba nowych zakażeń wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Dlatego nowe ograniczenia będą obowiązywały już od 15 grudnia. Wśród nich m.in. zakaz... jedzenia i picia! W jakich okolicznościach i jak to wpływa na rozprzestrzenianie się pandemii?

Rząd wprowadza nowe obostrzenia - pierwsze już od 15 grudnia! Wśród nich m.in. zmniejszone limity osób w obiektach sportowych czy restauracjach, a także wprowadzenie nauki zdalnej. Na oficjalnej stronie rządu pojawiły się także mniej oczywiste obostrzenia, jak zakaz jedzenia i picia w określonych warunkach. W jaki sposób ma to wpłynąć na mniejszą liczbę zakażeń koronawirusem? Dowiesz się z dalszej części artykułu!

Czytaj także: Obowiązkowe testy dla wracających do Polski! Także spoza strefy Schengen!

Jakie obostrzenia od środy 15 grudnia?

Od 15 grudnia zostaną zaostrzone limity osób:

  • transport zbiorowy – max. 75 proc. obłożenia,
  • restauracje, bary i hotele – max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19),
  • kina, teatry, obiekty sportowe i sakralne – max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19).

Czytaj także: OBOWIĄZKOWE SZCZEPIENIA dla medyków i nauczycieli. Kto jeszcze musi się zaszczepić?

Od kiedy nauka zdalna?

Oprócz zmniejszonych limitów w konkretnych miejscach, wprowadzono także obowiązek nauki zdalnej dla uczniów klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Obostrzenia obowiązują od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r.. Żłobki i przedszkola będą funkcjonowały bez zmian.

Słodkie smaki dzieciństwa! Czy pamiętasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 20
Dostępne do dziś, wytrawne, twarde "ciastka" z kminkiem to:

Zamknięte kluby i dyskoteki

Od 15 grudnia do odwołania zostaną zamknięte kluby, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia. Wyjątkiem będzie Sylwester (31.12-1.01). Tej nocy imprezy będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym – max. 100 osób (limit nie dotyczy osób, które posiadają certyfikat COVID-19).

Czytaj także: Boże Narodzenie 2021 - OBOSTRZENIA. Jakie są limity w kościołach? [AKTUALIZACJA]

Obowiązkowe testy - dla domowników i wracających do Polski!

Od 15 grudnia każda osoba przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen będzie musiała wykonać test na COVID-19. Test powinien być wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem. Co ważne, zaszczepienie nie zwalnia z obowiązku testowania.

Od 15 grudnia obowiązkowy test będzie dotyczył także osób, które mieszkają z osobą zakażoną COVID-19. W tej sytuacji również zaszczepienie nie będzie zwalniać z obowiązku testowania.

Poradnik Zdrowie kilka słów o genach

Zakaz jedzenia i picia: Kiedy obowiązuje?

Wśród nowych obostrzeń, które będą obowiązywać od 15 grudnia pojawił się także zakaz jedzenia i picia w określonych warunkach. Wydaje się to abstrakcyjne, ale... zakaz jest związany z chodzeniem do kina! Konkretnie, chodzi o zakaz jedzenia i picia podczas seansów filmowych. Prawdopodobnie chodzi o to, że podczas spożywania jedzenia i picia musimy zdjąć maseczkę. Do jedzenia używamy rąk, które przypadkowo mogłyby mieć kontakt z koronawirusem, co zwiększyłoby ryzyko zakażenia. Decyzja rządu nie została jednak konkretnie uzasadniona.

Więcej informacji o obostrzeniach znajduje się na stronie gov.pl.