Rząd ogłasza nowy program: 12 000 plus na drugie i kolejne dzieci. Co to jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i komu przysługuje?

2021-05-17 12:55 Arkadiusz Nauka
Rząd ogłasza nowy program: 12 000 plus na drugie i kolejne dzieci. Co to jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i komu przysługuje?
Autor: pexels Zdjęcie poglądowe

Rząd Zjednoczonej Prawicy ogłosił nowy program socjalny w ramach tzw. Polskiego Nowego Ładu. 12 000 PLUS to program, który ma wspomóc polskie rodziny. Komu przysługuje 12 tysięcy na dzieci w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego? Sprawdźcie, kto może ubiegać się o pieniądze.

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował Polski Nowy Ład. To dokument, w którym zapisane zostały plany gospodarcze, dzięki którym Polska ma odbudować się ekonomicznie po pandemii koronawirusa.

Jedno z założeń planu to wprowadzenie nowego programu socjalnego dla rodzin. Chodzi o Rodzinny Kapitał Początkowy, zwany również programem 12 000 plus.

- Aby wesprzeć młodych rodziców wprowadzimy rodzinny kapitał opiekuńczy -12 tysięcy złotych dla każdej rodziny na drugie, trzecie i kolejne dzieci do wykorzystania między 12 a 36 miesiącem życia dziecka - mówił prezentując Polski Ład premier Mateusz Morawiecki.

12 000 plus. Kto może ubiegać się o nowe świadczenie?

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że nowy program socjalny ma być kolejnym wsparciem dla polskich rodzin.

- Zdecydowaliśmy się wesprzeć rodziców w tym pierwszym okresie po urodzeniu dziecka. Pierwsze trzy lata to okres, w którym ci rodzice, zwykle młodzi, potrzebują najwięcej wsparcia w obszarze mieszkania, w obszarze pracy, ale też wsparcia finansowego. Dlatego oprócz 500 plus i 300 plus dajemy kolejny komponent w naszej polityce, koncentrujący się na małych dzieciach; to rodzinny kapitał opiekuńczy, to 12 tysięcy złotych dla każdej rodziny na drugie, trzecie i kolejne dzieci do wykorzystania elastycznego pomiędzy 12 a 36 miesiącem życia dziecka - mówił Mateusz Morawiecki.

- Wierzymy, że rodzice najlepiej wiedzą, czy wykorzystać te środki na żłobek, na zatrudnienie niani, albo na jakiś inny ważny cel, który pomoże zbudować większą rodzinę i pozwoli zbudować większa Polskę, bo rodzina jest w sercu naszego programu - dodał premier.

Polski Ład: Premier zapowiada 12tys. złotych dla kolejnych dzieci
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze