Rząd obniża podatki! Jest korekta Polskiego Ładu. Co się zmieni?

2022-04-22 19:30
Rząd obniża podatki! Jest korekta Polskiego Ładu. Co się zmieni?
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Rząd obniża podatki! Jest korekta Polskiego Ładu. Co się zmieni?

Korekta Polskiego Ładu przyjęta przez rząd! Kluczowa zmiana to zmniejszenie stawki podatku PIT, ale to nie jedyna zmiana. Jakie podatki zapłacimy? Co jeszcze się zmieni? Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

Obniżka stawki PIT z 17proc. na 12 proc., do tego likwidacja ulgi dla klasy średniej! Między innymi to zakładają przyjęte w piątek przez rząd zmiany w Polskim Ładzie.

Czytaj także: Wyloty na Majówkę z problemami? Znamy odpowiedź! Jest komentarz ULC

- To nasza odpowiedź na wojnę na Ukrainie - mówił premier Mateusz Morawiecki. - Te zniekształcenia gospodarcze, z którymi mamy do czynienia na skutek wojny inflacyjnej Putina, na skutek "putinflacji", zostaną przynajmniej częściowo złagodzone. I też miejmy na uwadze, że wysoka inflacja kiedyś minie, i to myślę, że już w przyszłym roku będziemy w trendzie malejącej inflacji, a niższe podatki zostaną - dodał.

- Projekt ustawy był szeroko konsultowany - dodawał wiceminister finansów Artur Soboń. - Krótko mówiąc - rozmawialiśmy ze wszystkimi, którzy mogli sprawić, że ten projekt będzie dobrym projektem, który sprawi, że podatki w Polsce będą niższe, bardziej przewidywalne, a cały system podatkowy bardziej stabilny i przewidywalny - dodał.

Przepisami zajmie się teraz Sejm. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca. - Będziemy mieli jeden system podatkowy w rozliczeniu rocznym za 2022 r. i jeden system zaliczkowy od 1 lipca – powiedział Soboń. – Ten system jest na kolejne lata podatkowe – stwierdził. 

W przyjętym przez rząd projekcie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw zaproponowano obniżenie od 1 lipca tego roku dolnej stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. Poza tym zlikwidowana zostanie tzw. ulga dla klasy średniej, a przedsiębiorcy będą mogli wyłączyć składki na ubezpieczenie zdrowotne (do kwoty 8,7 tys. zł rocznie) z podstawy opodatkowania. W projekcie ustawy zapisano także powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców oraz zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r.).

Czytaj także: TAKIE SZTUCZKI stosują markety, byś wydał więcej pieniędzy! [LISTA]

Zgodnie z zapowiedziami resortu finansów, mimo że zmiany mają wejść w życie od 1 lipca, będą miały zastosowanie przy rozliczeniu podatkowym za 2022 r. do dochodów z całego bieżącego roku.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Sobotnia ortografia. Ekstremalnie trudne słowa. Ile błędów zrobisz?

Pytanie 1 z 12
Wskaż poprawną pisownię:
ESKA XD #047 | FAME MMA 14, EUROWIZJA, MATURA, LEWITUJĄCE SAMOCHODY
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze