Rząd obniża podatki! Jest korekta Polskiego Ładu. Co się zmieni?

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Rząd obniża podatki! Jest korekta Polskiego Ładu. Co się zmieni?

2022-04-22 19:30

Korekta Polskiego Ładu przyjęta przez rząd! Kluczowa zmiana to zmniejszenie stawki podatku PIT, ale to nie jedyna zmiana. Jakie podatki zapłacimy? Co jeszcze się zmieni? Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

Obniżka stawki PIT z 17proc. na 12 proc., do tego likwidacja ulgi dla klasy średniej! Między innymi to zakładają przyjęte w piątek przez rząd zmiany w Polskim Ładzie.

Czytaj także: Wyloty na Majówkę z problemami? Znamy odpowiedź! Jest komentarz ULC

- To nasza odpowiedź na wojnę na Ukrainie - mówił premier Mateusz Morawiecki. - Te zniekształcenia gospodarcze, z którymi mamy do czynienia na skutek wojny inflacyjnej Putina, na skutek "putinflacji", zostaną przynajmniej częściowo złagodzone. I też miejmy na uwadze, że wysoka inflacja kiedyś minie, i to myślę, że już w przyszłym roku będziemy w trendzie malejącej inflacji, a niższe podatki zostaną - dodał.

- Projekt ustawy był szeroko konsultowany - dodawał wiceminister finansów Artur Soboń. - Krótko mówiąc - rozmawialiśmy ze wszystkimi, którzy mogli sprawić, że ten projekt będzie dobrym projektem, który sprawi, że podatki w Polsce będą niższe, bardziej przewidywalne, a cały system podatkowy bardziej stabilny i przewidywalny - dodał.

Przepisami zajmie się teraz Sejm. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca. - Będziemy mieli jeden system podatkowy w rozliczeniu rocznym za 2022 r. i jeden system zaliczkowy od 1 lipca – powiedział Soboń. – Ten system jest na kolejne lata podatkowe – stwierdził. 

W przyjętym przez rząd projekcie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw zaproponowano obniżenie od 1 lipca tego roku dolnej stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. Poza tym zlikwidowana zostanie tzw. ulga dla klasy średniej, a przedsiębiorcy będą mogli wyłączyć składki na ubezpieczenie zdrowotne (do kwoty 8,7 tys. zł rocznie) z podstawy opodatkowania. W projekcie ustawy zapisano także powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców oraz zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r.).

Czytaj także: TAKIE SZTUCZKI stosują markety, byś wydał więcej pieniędzy! [LISTA]

Zgodnie z zapowiedziami resortu finansów, mimo że zmiany mają wejść w życie od 1 lipca, będą miały zastosowanie przy rozliczeniu podatkowym za 2022 r. do dochodów z całego bieżącego roku.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Sobotnia ortografia. Ekstremalnie trudne słowa. Ile błędów zrobisz?

Pytanie 1 z 12
Wskaż poprawną pisownię:
ESKA XD #047 | FAME MMA 14, EUROWIZJA, MATURA, LEWITUJĄCE SAMOCHODY
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE