rodzina

i

Autor: pixabay.com

Rząd chce pomóc Polakom podjąć decyzję o założeniu rodziny. Jak chce nas namówić?

2021-06-24 14:18

Wsparcie finansowe, mieszkania z zagwarantowanym wkładem własnym, zmiany w kodeksie pracy i odpowiednia polityka podatkowa to mechanizmy, które mogą przyczynić się do tego, że młodzi ludzie będą chcieli zakładać rodziny - wskazywała w czwartek w Sejmie szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Minister rodziny przedstawiła posłom informację o działaniach podejmowanych przez rząd w zakresie polityki demograficznej zmierzających do poprawy dzietności w Polsce. Wniosek o taką informację złożył klub PiS.

Szefowa MRiPS wskazywała, że od 2015 r. rodzina jest w centrum uwagi rządu, o czym świadczą wprowadzone w tym czasie programy prorodzinne.

"Te wszystkie działania to jest ponad 152 mld zł. To pieniądze, które znalazły się pomimo tego, że poprzednicy nasi mówili, że na to pieniędzy nie ma i nie będzie. Te pieniądze są i będzie ich coraz więcej"

 - przekonywała Maląg.

Przypomniała, że kierunki dalszych działań w tym zakresie zawarte są m.in. w Polskim Ładzie. Minister wymieniła propozycję Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. To - jak wyjaśniała - 12 tys. zł, które rodzice będą mogli elastycznie wykorzystać na pokrycie kosztów opieki nad drugim dzieckiem między 12. a 36. miesiącem życia.

Szefowa MRiPS zwróciła uwagę, że z pułapki demograficznej "nie wyjdziemy w ciągu jednej kadencji". Zdaniem minister potrzebna jest przede wszystkim stabilna, systematyczna, kompleksowa polityka prorodzinna.

Działania w tym zakresie - dodała - zawiera też ogłoszona w ubiegłym tygodniu Strategia Demograficzna. "Ma ona trzy zasadnicze cele: wspieranie rodzin m.in. finansowe, ale także podniesienie godności rodziny, tworzenie dobrego klimatu wokół rodziny, tam też znajduje się Rodzinny Kapitał Opiekuńczy" - podkreśliła minister.

Wskazała, że ważnym celem strategii jest niwelowanie barier w podejmowaniu decyzji o dziecku. W dokumencie wśród priorytetowych kierunków działań wymienione są m.in, nowe inicjatywy wspierające elastyczność i stabilność pracy.

Maląg zapewniła, że propozycje będą jeszcze konsultowane z Polakami.

Zdaniem szefowej MRiPS wsparcie finansowe, mieszkania z zagwarantowanym wkładem własnym, zmiany w zakresie kodeksu praca i odpowiednia polityka podatkowa to mechanizmy, które mogą przyczynić się do tego, że młodzi ludzie będą chcieli zakładać rodziny.

Zamiast pracować posłowie oglądali mecz