Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

i

Autor: Pixabay Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności 2021. Sprawdź, jak nie dać się oszukać

2021-04-01 9:04

1 kwietnia rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Uczestnictwo w spisie jest obowiązkowe, na szczęście mamy do wyboru kilka możliwości wypełnienia ankiety. Podpowiadamy, jak chronić swoje dane i nie dać się oszukać podczas wypełniania ankiety.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczyna się 1 kwietnia. Spis przeprowadzany jest raz na 10 lat i podlega mu każda osoba, która stale bądź czasowo mieszka na terenie Polski. Udział w spisie jest obowiązkowy, a ankietę można wypełnić na kilka sposobów: przez Internet, telefonicznie, bądź podczas bezpośredniego spotkania z rachmistrzem spisowym.

"Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy będzie obowiązkowy. Oczywiście jeśli ktoś np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność nie będzie się w stanie samospisać, pomogą mu w tym nasi rachmistrze – bezpośrednio i telefonicznie" – czytamy na stronie spis.gov.pl

Pytania zawarte w ankiecie są bardzo szczegółowe, oprócz swojego imienia i nazwiska, podajemy także numer PESEL, co sprawia, że spis staje się niesamowitą okazją dla wszelkich oszustów wyłudzających dane. Jak nie dać się oszukać podczas spisu powszechnego? Na co zwrócić uwagę zanim wypełnimy ankietę i podamy swoje dane praktycznie obcej osobie?

Sprawdź rachmistrza zanim dasz się spisać

Jak tłumaczy ekspert serwisu chronpesel.pl Bartłomiej Drozd, cytowany przez Polsat News, 60 proc. Polaków obawia się, że w czasie pandemii COVID-19 ich dane wpadną w niepowołane ręce. To pokłosie zwiększonej aktywności oszustów próbujących wyłudzać nasze dane.

Zobacz:

Osoby, które z jakichkolwiek przyczyn nie mogą wypełnić ankiety spisu powszechnego przez internet, zostaną przepytane podczas rozmowy telefonicznej lub bezpośredniego spotkania z rachmistrzem. Warto jednak wiedzieć i uczulić na to bliskich, że w związku z pandemią wizyty domowe rachmistrzów są zawieszone. Jeśli ktoś zapuka do naszych drzwi podając się za rachmistrza spisowego, możemy z pewnością stwierdzić, że jest oszustem.

Zanim przystąpimy do podawania swoich danych, upewnijmy się, że osoba, która je zbiera nie jest oszustem. Dane rachmistrza – imię nazwisko, numer legitymacji – możemy sprawdzić na stronie spis.gov.pl w zakładce "sprawdź rachmistrza" lub pod numerem telefony 22 279 99 99.

W przypadku, gdy otrzymamy telefon od rachmistrza w sprawie spisu powszechnego, zanim udzielimy odpowiedzi, zbierzmy jego dane potrzebne do weryfikacji i umówmy się na inny termin rozmowy. Jeśli zależy nam na spisie telefonicznym, nie musimy czekać na kontakt od rachmistrza. Dogodny termin i godzinę można ustalić, dzwoniąc na infolinię. Wtedy też zyskamy pewność, że osoba, która do nas oddzwoni to prawdziwy rachmistrz, a nie oszust.

Wszelkie SMS-y lub e-maile dotyczące spisu i zawierające podejrzane linki traktujmy jako próbę wyłudzenia danych.

Warto również wiedzieć, że gdy raz wypełnimy ankietę spisową – przez Internet, telefonicznie lub bezpośrednio – nikt więcej nie będzie się już z nami kontaktował. Każda następna próba kontaktu, w celu np. uzupełnienia danych, jest niczym innym, jak próbą wyłudzenia informacji.

Spis powszechny potrwa do 30 czerwca, chociaż obecnie procedowana jest nowelizacja ustawy mająca na celu wydłużenie Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 o trzy miesiące, czyli do 30 wrześnie 2021.

Raport z anteny 31.03, godz.10
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE