Rewolucyjne zmiany w przepisach ruchu drogowego. Kierowcy muszą być na nie przygotowani!

i

Autor: Stevenom/Pixabay/cc0 Rewolucyjne zmiany w przepisach ruchu drogowego. Kierowcy muszą być na nie przygotowani!

Rewolucyjne zmiany w przepisach ruchu drogowego. Kierowcy muszą być na nie przygotowani!

2021-05-31 12:14

Już niedługo w życie wejdą nowe przepisy w prawie o ruchu drogowym. Co czeka kierowców? Zmiana jest bardzo ważna. Pojawi się obowiązek utrzymywania odpowiedniej odległości od pojazdu poprzedzającego. To jednak nie wszystko. Co jeszcze czeka kierowców? O czym trzeba wiedzieć aby uniknąć mandatu? Przeczytajcie poniżej.

Kierowcy będą musieli jeździć wolniej. Ile w terenie zabudowanym?

Już niedługo pojawią się kolejne istotne regulacje dla kierowców. Po 1 czerwca wejdą w życie zmiany w prawie o ruchu drogowym. Jakie dokładnie? Wykreślony ma być przepis mówiący, że prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach 23.00–5.00 wynosi 60km/h. Przepis pozwalający na jazdę w nocy z prędkością do 60 km na godzinę w terenie zabudowanym przestanie obowiązywać. Dopuszczalna prędkość pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym wynosić będzie od 1 czerwca br.  - 50 km/h. Ważną zmianą będzie też obowiązek utrzymywania odpowiedniej odległości od pojazdu poprzedzającego.

Skąd te zmiany? Jak podaje portal prawo.pl, zwalnianie tempa jazdy samochodów jest tendencją europejską. Warto odnotować, że np. od 1 stycznia br. wprowadzono w Brukseli maksymalną prędkość pojazdów - 30 km/h. Jedynie na wyznaczonych kilkupasmowych ulicach, można osiągnąć prędkość do 50 km/h. Dlatego miasto przyjęło nazwę Ville 30. W Norwegii zaś na terenie niezabudowanym niekiedy obowiązuje tylko 30 km/h.

Odstępy między pojazdami. Ile?

Nowelizacja ustawy zakłada również, że kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową będzie obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania. Pojawia się pytanie: jak będzie to dokładnie egzekwowane? Nie jest to jeszcze wprost określone. Warto na pewno pamiętać, że należy przede wszystkim kierować się swoim zdrowym rozsądkiem w zakresie utrzymywania takiego odstępu. 

Raport z anteny 19.05, godz.10

QUIZ. Pytania za gwarantowany 1000 zł w "Milionerach"! Sprawdź, czy byś sobie poradził!

Pytanie 1 z 10
Czym biblijny Adam "zapłacił" za towarzyszkę życia?