Stefan Kraft

Autor: PAP/EPA/Geir Olsen Stefan Kraft

PŚ w Vikersund. Zwycięstwo Stefana Krafta. Najlepszy z Polaków - Kamil Stoch był ósmy

2023-03-19 17:54

Kamil Stoch zajął ósme miejsce w konkursie Pucharu Świata w lotach narciarskich w Vikersund. Piotr Żyła był 15., Aleksander Zniszczoł 21., a Paweł Wąsek 24. Wygrał Austriak Stefan Kraft. Drugi był Norweg Halvor Egner Granerud, który triumfował w cyklu Raw Air.

Granerud w pierwszej serii skoczył 234 m i był liderem, jednak w drugim skoku osiągnął jedynie 219 m i został wyprzedzony przez Krafta, który dzięki skokom na 246,5 m i 235,5 m uzyskał notę 497,4 pkt, czyli o 7,6 pkt lepszą od Norwega.

Trzecie miejsce w niedzielnym konkursie po próbach na 231 i 220,5 m zajął Słoweniec Anze Lanisek, który wywalczył 468,8 pkt. Tuż za podium znalazł się Austriak Michael Hayboeck. Słoweniec Domen Prevc był piąty, a Norweg Robert Johansson zajął szóste miejsce.

Stoch skoczył 222,5 m i 227,5 m, otrzymując notę 438,4 pkt. Żyła uzyskał 218 m i 220,5 m - 428,1 pkt, Aleksander Zniszczoł 205,5 m i 220,5 m - 404,9 pkt, natomiast Wąsek 206,5 m i 214 m - 373,1 pkt.

Prowadzenie w Raw Air utrzymał Granerud, który w sześciu konkursach i prologach w Oslo, Lillehammer i Vikersund zgromadził łącznie 2932 pkt. Drugi w norweskim cyklu był Kraft - 2913,8, a trzeci Lanisek - 2784,4. Najwyżej z Polaków - na ósmej pozycji - z łączną notą 2627,5 pkt został sklasyfikowany Stoch.

Kraft po raz 95. w karierze stanął na podium indywidualnych zawodów Pucharu Świata. 29-letni Austriak w klasyfikacji wszech czasów wyprzedził niedawno Adama Małysza - 92, a obecnie traci 13 do będącego na czele rankingu Janne Ahonena. Fin ma w dorobku 108 lokat w czołowej trójce.

Ponadto dzięki 29. wygranej w PŚ Kraft w klasyfikacji wszech czasów zrównał się na siódmym miejscu z Japończykiem Ryoyu Kobayashim. Na czele zestawienia pozostaje jego rodak Gregor Schlierenzauer - 53 wygrane.

Granerud wykorzystał nieobecność Dawida Kubackiego, który w niedzielę zrezygnował ze startu z powodów osobistych, i zapewnił sobie drugą w karierze Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej PŚ. Wcześniej zdobył to trofeum w sezonie 2020/21.

Do końca sezonu pozostały cztery konkursy indywidualne - po dwa w Lahti i Planicy. Granerud ma 2058 pkt. Wiceliderem z dorobkiem 1592 pkt pozostaje Kubacki, lecz goni go trzeci Kraft, który ma 1550 pkt.

W niedzielę karierę zakończył 31-letni Norweg Anders Fannemel, który w swoim ostatnim konkursie zajął 32. miejsce. Do jego największych osiągnięć należy złoty medal MŚ w Falun (2015) i srebrny w Lahti (2017) w konkursach drużynowych. W sezonie 2017/18 był trzeci w Turnieju Czterech Skoczni.

W przyszły weekend skoczkowie będą rywalizowali w Lahti.