Sąd

i

Autor: Pixabay

PRAWO

Przed sądem w Brukseli ruszył proces Pfizer przeciwko Polsce. Rozprawa została odroczona

2023-12-05 19:25

W brukselskim sądzie odbyła się pierwsza rozprawa w procesie Pfizer przeciwko Polsce. Jak informuje Politico: strony zgodziły się odroczyć sprawę do przyszłego roku.

Pfizer pozwał Polskę za niewywiązanie się z umów

Spór z firmą farmaceutyczną Pfizer dotyczy kontraktów zobowiązujących Polskę do zakupu kolejnych partii szczepionek przeciwko Covid-19. W obliczu wielomiesięcznej nadpodaży tych preparatów, a także obciążeń dla finansów publicznych w konsekwencji rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę, Polska już w pierwszej połowie 2022 r. starała się skłonić Pfizer do renegocjowania umów zawartych na wcześniejszym etapie pandemii Covid-19.

Pfizer jednak pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy szczepionkowej. Według "Dziennika Gazety Prawnej" farmaceutyczny gigant żąda od naszego kraju zapłaty 6 mld zł, a sprawa dotyczy 60 mln szczepionek przeciw Covid-19, których Polska nie odebrała.

Ruszył proces przed sądem w Brukseli

We wtorek przed brukselskim Sądem Pierwszej Instancji odbyła się krótka rozprawa w procesie Pfizer przeciwko Polsce - podał portal informacyjny Politico, według którego obie strony zgodziły się odroczyć sprawę do 30 stycznia.

Proces odbywa się w Brukseli, ponieważ kontrakt na wspólne zakupy szczepionek przez państwa członkowskie UE - wynegocjowany z Pfizerem przez Komisję Europejską - został zawarty zgodnie z przepisami prawa belgijskiego. 

Ruszył proces Artura. R, mordercy więziennej psycholog

Sonda
Czy szczepiłeś się na Covid-19?
Niewydolność serca, zawał, udar. Polacy zmagają się z powikłaniami sercowymi po COVID-19