Wybuchy na słońcu

i

Autor: Wiki commons / fot. NASA Goddard Space Flight Center

Problemy z internetem i GPS? To efekt burzy geomagnetycznej

2022-07-19 12:05

Słońce powoli wchodzi w maksimum swojej aktywności. Oznacza to, że liczba rozbłysków słonecznych jest coraz większa. Niektóre z nich wpływają na to, co dzieje się na Ziemi. Aktywność naszej gwiazdy rośnie szybciej, niż w poprzednim cyklu. Czego możemy się spodziewać po ostatnim rozbłysku, który właśnie dociera na Ziemię? Zapraszamy do artykułu.

Kolejny wybuch na słońcu, możliwe zakłócenia w łączności

Ostatni wybuch na słońcu, który dotarł do Ziemi był zaledwie dwa tygodnie temu. Tamta burza geomagnetyczna klasy G1 wywołała zorze polarne nad terytorium Kanady. Chociaż nie był to mocny wybuch to jego efekty były widoczne na Ziemi. Astronomowie obserwujący plamy słoneczne na powierzchni naszej gwiazdy ostrzegają, że istnieje ryzyko, że wkrótce dojdzie do zacznie silniejszego rozbłysku słonecznego. Okazuje się, że naukowcy nie mylili się i do kolejnego wybuchu na słońcu doszło w ostatni piątek (15 lipca). Wiadomo, że siła tego wybuchu jest większa, niż poprzedniego, jej stopień określa się jako G2. Tak rozbłysk słoneczny może wpłynąć na działanie elektroniki. Najbardziej narażone na zakłócenia wywołane kosmiczną burzą są satelity. Łączność satelitarna, radiowa, sygnały GPS, czy internet może działać dziś trochę gorzej – wszystko przez burzę geomagnetyczną w kosmosie. Poza tymi zakłóceniami nie odczujemy innych efektów tego wybuchu, przed zgubnym efektem kosmicznych burz chroni nas pole magnetyczne naszej planety.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!