Darmowe leki dla dzieci do 18 lat i seniorów powyżej 65 lat

i

Autor: Getty Image Prezydent podpisał ustawę dotyczącą bezpłatnych leków dla dzieci do 18 lat i seniorów powyżej 65. roku życia

Informacje

Prezydent podpisał ustawę dotyczącą bezpłatnych leków dla dzieci do 18 lat i seniorów powyżej 65. roku życia

2023-08-29 14:25

Prezydent Andrzej Duda, w obecności premiera Mateusza Morawieckiego, uroczyście podpisał we wtorek ustawę rozszerzającą grupę osób, którym przysługują bezpłatne leki, o dzieci do 18 lat i o seniorów powyżej 65 lat.

Jest podpis prezydenta pod ustawą dotyczącą bezpłatnych leków

Chodzi o nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Dotychczas bezpłatne leki, wymienione w wykazie Ministerstwa Zdrowia, przysługiwały osobom powyżej 75 lat.

Wprowadzenie bezpłatnych leków dla seniorów od 65. roku życia i dla dzieci do lat 18 zapowiadał w połowie maja wicepremier, szef PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości".

-Cieszę się bardzo z tego, że przygotowana została ustawa poszerzająca katalog świadczeniobiorców, którzy będą mogli otrzymywać leki, środki specjalnego żywienia i wyroby medyczne bez odpłatności. Pierwszą ustawę w tym zakresie wprowadziliśmy kilka lat temu. Dała ona możliwość korzystania z bezpłatnych leków przez osoby, które ukończyły 75. rok życia, a także przez kobiety w ciąży. Nie tak dawno katalog tych osób rozszerzyliśmy także o kobiety w połogu – powiedział prezydent.

Prezydent stwierdził, że następuje bardzo znaczne rozszerzenie katalogu uprawnionych. Po zmianie program ma być dostępny dla ok. 16 mln osób, w tym dzieci i młodzieży oraz seniorów. Zmiany, jak kontynuował, to w istocie wsparcie dla rodziny. To także kwestia bezpieczeństwa zdrowotnego na zupełnie podstawowym poziomie – zaznaczył. Mam nadzieję, że będzie to realne wsparcie dla wszystkich, którzy będą go potrzebowali – mówił.

Katalog bezpłatnych produktów zostanie rozszerzony i ogłoszony w obwieszczeniu refundacyjnym, oddzielnie dla seniorów po ukończeniu 65. roku życia oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Lista leków będzie sukcesywnie rozszerzana.

ZOBACZ: KOLEJNE POPULARNE LEKI WYCOFANE Z APTEK. SPRAWDŹ, CZY NIE MASZ ICH W SWOIM DOMU

CBŚP rozbiło gang. Leki psychotropowe wysyłali m.in. do USA