CZĘSTOCHOWA XXXI PIELGRZYMKA RODZINY RADIA MARYJA

i

Autor: fot. PAP/Waldemar Deska

Prezydent Duda na pielgrzymce Rodziny Radia Maryja

2022-07-10 13:45

Na Jasnej Górze w Częstochowie w niedzielę (10 lipca) odbywają się główne uroczystości dwudniowej 31. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. To jedno z największych dorocznych zgromadzeń w tym sanktuarium. W uroczystościach bierze udział prezydent Andrzej Duda. Jakie przesłanie ma prezydent do Polaków? Zapraszamy do artykułu.

Prezydent na pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze w Częstochowie w niedzielę odbywają się główne uroczystości dwudniowej 31. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. To jedno z największych dorocznych zgromadzeń w tym sanktuarium.

Mszę świętą poprzedziło wystąpienie Andrzeja Dudy. Prezydent podkreślił, że państwo jest silne swoimi obywatelami, a podstawową, najważniejszą komórką ich współistnienia i życia jest rodzina. Prezydent podziękował Radiu Maryja i zgromadzonej wokół niego społeczności za obronę rodziny.

"W tym także w jej podstawowym elemencie, jakim jest rodzące się życie, wszakże to jest właśnie rodzina i to jest jej kwintesencja, to jest cały sens jej istnienia. Wszyscy wiemy, że rodzina to także dwoje ludzi – kobieta i mężczyzna, którzy chcą razem być, razem tworzyć wspólnotę, ale w jakże naturalny sposób nie mają poczucia pełni, jeżeli nie mają dziecka, jeżeli nie mają tego elementu, który jest ukoronowaniem tej właśnie wspólnoty dwojga ludzi odmiennych płci, którzy chcą razem także dawać życie, rozwijając społeczeństwo, a zarazem rozwijać państwo" – powiedział prezydent.

"To dlatego właśnie mądre państwo i władze stawiają na rodzinę i wspierają rodzinę ze wszystkich sił, bo jest ona gwarancją przetrwania państwowości, narodowości i społeczeństwa. Dziękuję wam - wielkiej wspólnocie Radia Maryja i Rodziny Radia Maryja, że zawsze o tym mówicie, także rządzącym, niezależnie od tego, jakiej są opcji politycznej, jakie ideały są dla nich ważne - o tych wielkich prawdach przypominacie, bo nie będzie Polski bez rodziny!" – dodał.

Przypomniał, że nawet kiedy Polski nie było na mapach świata, to była polskość, "bo przetrwała w rodzinach, wychowywała kolejne pokolenia w poczuciu odpowiedzialności i wiary, że Polska powstanie na powrót".

Dziękował też Rodzinie Radia Maryja, jego założycielom ojcom redemptorystom i dyrektorowi rozgłośni ojcu Tadeuszowi Rydzykowi "za głęboką pamięć o ojczyźnie i o tym, co jest dla ojczyzny rzeczywiście ważne, by trwała". "Za to, że codziennie stajecie w obronie świata wartości, które budowane systematycznie powodują, ze wspólnota społeczeństwo, że państwo staje się silne" – podkreślił.

Doprowadzenie sprawcy morderstwa profesora w Krakowie

Modlitwa za Ukrainę

Dziękował też za modlitwę, nie tylko za Polskę, ale także za Ukrainę i za naród ukraiński, podkreślając, że modlitwa buduje wspólnotę i niesie wiele ukojenia. "Teraz, kiedy trwa rosyjska agresja na Ukrainę, dziękuję wam za codzienne wspieranie naszych sąsiadów. Dziękuję wam za modlitwę, nie tylko za naszą ojczyznę, ale dziękuję za modlitwę także za Ukrainę i za naród ukraiński, z którymi wiecie, że w historii różnie to bywało między nami a nimi" - powiedział Andrzej Duda.

Podkreślił, że wsparcie, okazanie serca, braterstwa i zrozumienia jest niezwykle ważne. "Dziękuję za to, że to czynicie, to jest wielkie dzieło, które mam nadzieję, zbuduje wielką wspólnotę pomiędzy naszymi społeczeństwami i narodami na kolejne pokolenia, budując także siłę naszej ojczyzny w przyszłości, w co głęboko wierzę" - dodał prezydent.

"Pamiętajcie, że nasz naród, Polska i Korona, były najsilniejsze wtedy, kiedy właśnie umiały tworzyć w naszej części Europy wspólnotę różnych narodów, które rozumiały swój wspólny interes, także wspólny interes bezpieczeństwa - to na przyszłość niezwykle ważne. Bo, jak widać, historia niestety lubi się powtarzać. Zatacza być może nawet pewne kręgi. Dlatego trzeba w nią patrzeć i trzeba w niej czytać, starać się odnaleźć recepty na to, by złe procesy przerwać, a zapoczątkować te dobre" - stwierdził.

Wskazał, że to dzięki temu, iż "jako naród trwamy w wartościach chrześcijańskich od ponad 1050 lat, niezależnie od tego czy w danym momencie mamy państwowość czy nie, rozumiemy ile te wartości znaczą i jaka niezwykła jest ich siła".