Syrena alarmowa

i

Autor: wikimedia.org Premier ogłosił stopień alarmowy ALFA-CRP w całym kraju! Co to oznacza?

Premier ogłosił stopień alarmowy ALFA-CRP w całym kraju! Co to oznacza?

2021-12-08 8:19

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP. dotyczący cyberprzestrzeni na obszarze całego kraju. To bardzo ważny sygnał dla służb publicznych, administracji i nie tylko! Chodzi o zachowanie szczególnej ostrożności. Pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP obowiązywać będzie w Polsce przez kilka dni. Do kiedy? Co oznacza?

Spis treści

  1. Premier ogłosił stopień alarmowy ALFA-CRP w całym kraju. Od kiedy i do kiedy obowiązuje?
  2. Stopień alarmowy ALFA-CRP w całym kraju: co to jest?
  3. TAK WYGLĄDA granica Polski z Białorusią! Nasz dziennikarz był na miejscu! [FOTO]

Premier ogłosił stopień alarmowy ALFA-CRP w całym kraju. Od kiedy i do kiedy obowiązuje?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało w sobotę, że pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP obowiązuje od niedzieli 5 grudnia 2021 r. (od godz. 23:59) do piątku 10 grudnia 2021 r. (do godziny 23:59).

Wprowadzenie stopnia alarmowego ma charakter prewencyjny i jest związane z organizacją Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 (the UN Internet Governance Forum), który odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach - podało RCB.

Niespodziewany atak zimy w Szczecinie

Szczyt Cyfrowy ONZ rozpocznie się 6 grudnia i potrwa do 10 grudnia pod hasłem "Internet United" (zjednoczony internet).

Stopień alarmowy ALFA-CRP w całym kraju: co to jest?

RCB w komunikacie wskazało, że stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych - napisano w komunikacie.

Dodano, że instytucje publiczne będą m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje, w drodze zarządzenia, Prezes Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.

RCB zaznaczyło, że wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.

TAK WYGLĄDA granica Polski z Białorusią! Nasz dziennikarz był na miejscu! [FOTO]