Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: internet / YouTube / Lightyear

Powstają samochody elektryczne ładowane energią słoneczną! [WIDEO]

2022-06-20 17:01

O autach solarno-elektrycznych Lightyear głośno było już kilku lat, ale dopiero teraz jeden z samochodów tej firmy osiągnął gotowość produkcyjną. Samochód holenderskiego producenta ma zrewolucjonizować transport i uczynić go bardziej ekologicznym i wydajniejszym, niż obecne na rynku auta elektryczne. Zapraszamy do artykułu.

Samochód elektryczny ładowany energią słoneczną!

Pierwszy na świecie samochód elektryczny zasilany energią słoneczną jest gotowy do produkcji. Lightyear 0 będzie pierwszym na świecie samochodem solarnym, który zdaniem holenderskiego producenta trafi na linię produkcyjną jeszcze w tym roku. Pierwsze egzemplarze mają znaleźć się w garażach klientów jeszcze w listopadzie.

„Przemysł motoryzacyjny musi zmienić swój kierunek. Każdego roku wszystkie samochody przejeżdżają 9 460 000 000 000 zasilanych węglem kilometrów. To dużo. To w gruncie rzeczy rok świetlny. Naszym celem jest, by świat przejechał na energii słonecznej rok świetlny przed 2035 rokiem.” – piszą w na swojej stronie twórcy.

Niestety już przy obecnym nasyceniu rynku autami elektrycznymi liczba stacji ładujących oraz czas ładowania pojazdu jest tak długi, że często właściciele tych aut mają problem z doładowaniem auta. Ten problem można zaobserwować już wielu krajach. Żeby zwiększyć zasięg aut elektrycznych producenci dodawali kolejne akumulatory, zwiększając masę pojazdu, ślad węglowy i zapotrzebowanie na stacje ładowania o większej mocy. Zdaniem producentów Lightyear 0 ich auto zapewnia większy zasięg przy mniejszej liczbie akumulatorów, zmniejszając masę i emisję CO₂ na pojazd, wszystko dzięki panelom słonecznym umieszczonym na samochodzie.

Lightyear 0 - jazda przez dwa miesiące bez ładowania

Lightyear 0 to elektryczny sedan, który pokryty jest 5 m² paneli słonecznych generującymi dziennie wystarczająco energii, żeby przejechać do 70 km bez konieczności podpinania się do ładowarki. Akumulator samochodu o pojemności 60 kWh zapewnia zaś zasięg do 560 kilometrów przy średniej prędkości 110 km/h – i to bez dodatkowej energii pozyskanej ze słońca.

„W pochmurnym klimacie, przy średnim dojeździe do pracy wynoszącym około 35 kilometrów dziennie, możesz jeździć nawet przez dwa miesiące, zanim będziesz musiał pomyśleć o ładowaniu. W bardziej słonecznych krajach może to trwać do siedmiu miesięcy."

Warto zwrócić też uwagę na materiały, z jakich wykonane jest auto. Elementy tapicerki Lightyear 0 wykonane są ze skóry roślinnej, tkaniny wykonanej z przetworzonych butelek PET i drewniane elementy dekoracyjne z palmy rattanowej ze zrównoważonej struktury. Zewnętrzne panele nadwozia Lightyear 0 są również wykonane z regenerowanego węgla; pozostałości materiałów z włókna węglowego, które w przeciwnym razie zostałyby zmarnowane.

Benzyna po 10 zł za litr?! Koszmarna prognoza eksperta