Powstają samochody elektryczne ładowane energią słoneczną! [WIDEO]

2022-06-20 17:01
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: internet / YouTube / Lightyear

O autach solarno-elektrycznych Lightyear głośno było już kilku lat, ale dopiero teraz jeden z samochodów tej firmy osiągnął gotowość produkcyjną. Samochód holenderskiego producenta ma zrewolucjonizować transport i uczynić go bardziej ekologicznym i wydajniejszym, niż obecne na rynku auta elektryczne. Zapraszamy do artykułu.

Samochód elektryczny ładowany energią słoneczną!

Pierwszy na świecie samochód elektryczny zasilany energią słoneczną jest gotowy do produkcji. Lightyear 0 będzie pierwszym na świecie samochodem solarnym, który zdaniem holenderskiego producenta trafi na linię produkcyjną jeszcze w tym roku. Pierwsze egzemplarze mają znaleźć się w garażach klientów jeszcze w listopadzie.

„Przemysł motoryzacyjny musi zmienić swój kierunek. Każdego roku wszystkie samochody przejeżdżają 9 460 000 000 000 zasilanych węglem kilometrów. To dużo. To w gruncie rzeczy rok świetlny. Naszym celem jest, by świat przejechał na energii słonecznej rok świetlny przed 2035 rokiem.” – piszą w na swojej stronie twórcy.

Niestety już przy obecnym nasyceniu rynku autami elektrycznymi liczba stacji ładujących oraz czas ładowania pojazdu jest tak długi, że często właściciele tych aut mają problem z doładowaniem auta. Ten problem można zaobserwować już wielu krajach. Żeby zwiększyć zasięg aut elektrycznych producenci dodawali kolejne akumulatory, zwiększając masę pojazdu, ślad węglowy i zapotrzebowanie na stacje ładowania o większej mocy. Zdaniem producentów Lightyear 0 ich auto zapewnia większy zasięg przy mniejszej liczbie akumulatorów, zmniejszając masę i emisję CO₂ na pojazd, wszystko dzięki panelom słonecznym umieszczonym na samochodzie.

Lightyear 0 - jazda przez dwa miesiące bez ładowania

Lightyear 0 to elektryczny sedan, który pokryty jest 5 m² paneli słonecznych generującymi dziennie wystarczająco energii, żeby przejechać do 70 km bez konieczności podpinania się do ładowarki. Akumulator samochodu o pojemności 60 kWh zapewnia zaś zasięg do 560 kilometrów przy średniej prędkości 110 km/h – i to bez dodatkowej energii pozyskanej ze słońca.

„W pochmurnym klimacie, przy średnim dojeździe do pracy wynoszącym około 35 kilometrów dziennie, możesz jeździć nawet przez dwa miesiące, zanim będziesz musiał pomyśleć o ładowaniu. W bardziej słonecznych krajach może to trwać do siedmiu miesięcy."

Warto zwrócić też uwagę na materiały, z jakich wykonane jest auto. Elementy tapicerki Lightyear 0 wykonane są ze skóry roślinnej, tkaniny wykonanej z przetworzonych butelek PET i drewniane elementy dekoracyjne z palmy rattanowej ze zrównoważonej struktury. Zewnętrzne panele nadwozia Lightyear 0 są również wykonane z regenerowanego węgla; pozostałości materiałów z włókna węglowego, które w przeciwnym razie zostałyby zmarnowane.

Benzyna po 10 zł za litr?! Koszmarna prognoza eksperta
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze