Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: fot. Ron Lach / Pexels

Przełomowe odkrycie naukowców! Ten enzym rozkłada plastik w 24 godziny! [WIDEO]

2022-05-04 13:36

Wiecie jak długo rozkłada się plastik? Niestety bardzo długo. Powszechnie stosowane przez nas tworzywa sztuczne rozkładają się od 100 do nawet 1000 lat! Zanieczyszczenie plastikiem to bardzo poważny problem, z którym należy się zmierzyć, jeśli chcemy uniknąć katastrofy ekologicznej. Na szczęście naukowcy opracowali coś, co może nam pomóc pozbyć zalegających gór plastiku. Zapraszamy do artykułu!

Przełomowe odkrycie w walce z plastikowymi odpadami

Ekolodzy od wielu lat biją w alarm, raportując o dramatycznej sytuacji związanej z zanieczyszczeniem tym surowcem. Chociaż plastikowe opakowania są bardzo wygodne to jednak ich ilość jest zdecydowanie za duża. Jedną z alternatyw na pozbycie się plastikowych odpadków jest ich recykling, niestety to nadal za mało by pozbyć się problemu.

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci to ponad 120 tys. ton plastiku pośrodku Oceanu Spokojnego. Śmieci wyrzucane do rzek, mórz i oceanów stanowią śmiertelne zagrożenie dla wszystkich organizmów żywych tam żyjących, a tym samym dla nas. Zjadając morskie ryby coraz częściej zjadamy również plastik. Drobiny mikroplastiku znaleziono także w ludzkiej krwi, a jego wpływ na nasze zdrowie nadal nie jest znany. Zbieranie, segregacja i przetwarzanie plastikowych odpadów to za mało by pozbyć się tego olbrzymiego problemu.

Naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin stworzyli enzym, który może okazać się przełomowym odkryciem, które uratuje nas przed „zasypaniem” przez plastikowe odpadki. Wynaleziony enzym znacząco przyspiesza rozkład tworzywa sztucznego. Rozkłada on plastik na podstawowe jednostki molekularne, skracając czas degradacji polimeru nawet do 24 godzin! To nie wszystko, według jego twórców, enzym mógłby zostać użyty do oczyszczenia skażonych plastikiem miejsc a także zrewolucjonizować recykling tego surowca. Test enzymu na produktach stworzonych z popularnego politereftalanu etylenu (PET) wypadł imponująco.

Większość produktów polimerowych zostało rozłożonych w ciągu tygodnia, a w pojedynczych przypadkach wystarczyły zaledwie 24 godziny. Przyśpieszony rozkład plastiku nazwany został FAST PETazą, czyli funkcjonalna, aktywna, stabilna i tolerancyjna PETaza. Ten rewolucyjny enzym został stworzony z naturalnej PETazy, która pozwala bakteriom na degradację plastiku. Naukowcy zmodyfikowali go z użyciem sztucznej inteligencji, która wskazała pięć mutacji umożliwiających szybszy rozkład plastiku w różnych warunkach środowiskowych. Pozostaje mieć nadzieję, że światowi przywódcy jak najszybciej zastosują to rozwiązanie.