Ponad pół godziny niepublikowanego nagrania z Lenonnem! Ile jest warte?

i

Autor: PAP/EPA Ponad pół godziny niepublikowanego nagrania z Lenonnem! Ile jest warte?

Ponad pół godziny niepublikowanego nagrania z Lennonem! Ile jest warte?

2021-09-28 20:32

Niepublikowane nagranie z Johnem Lennonem i jego żoną trafiło właśnie na aukcję! To 30-minutowy wywiad, który... miał trafić do szkolnej gazetki. Teraz może kosztować krocie! Ile są w stanie zapłacić wielbiciele The Beatles?

Na aukcję trafiło właśnie niepublikowana do tej pory kaseta z nagraniem Johna Lennona. To 33-minutowy wywiad ze słynnym brytyjskim muzykiem oraz jego żoną, japońską artystką Yoko Ono. Rozmowa została przeprowadziła na początku 1970 roku  przez czwórkę duńskich licealistów. 16-letni wówczas uczniowie mieli okazję spotkać się z nimi, by przeprowadzić wywiad, który później miał trafić do szkolnej gazetki.

- To doświadczenie miało na nas ogromny wpływ. (...) uważaliśmy Johna Lennona i Yoko Ono za pewnego rodzaju politycznych proroków i uosobienie pokoju. (...) tych dwoje słynnych ludzi ukształtowało nasze pokolenie i cały ruch kontrkulturowy" - powiedziała Karsten Hojen, jedna z autorek nagrania i jego współwłaścicielka. "Będziemy szczęśliwi, jeżeli kasetę kupi od nas jakieś muzeum, albo może nawet sama Yoko Ono" - dodała.

Ile kosztuje pamiątka po Lennonie?

Zwycięzca aukcji wraz z kasetą otrzyma zestaw 29 zdjęć zrobionych podczas spotkania z muzykiem oraz egzemplarz gazety z wywiadem duńskich licealistów z 1970 roku.

Czytaj także:

"(Lennon) gra "Give Peace a Chance", ale z innym tekstem, dodając słowa dotyczące ówczesnych duńskich spraw, co jest dla nas naprawdę zabawne. (Na nagraniu) możemy też usłyszeć "Radio Peace", nigdy wcześniej niepublikowany utwór" - mówi Alexa Bruun Rasmussen z domu aukcyjnego Bruun Rasmussen.

Wartość pamiątki szacowana jest na 27-40 tys. euro.

John Lennon: Życie i śmierć artysty

Lennon był jednym z liderów legendarnego brytyjskiego zespołu The Beatles. Grupa wylansowała wiele przebojów, m.in. „She Loves You”, „Twist & Shout” „Yesterday” i „Hey, Jude”. Sprzedała blisko 800 mln płyt.

Lennon zginął 8 grudnia 1980 roku, postrzelony przez fana na ulicy, w bramie swojego domu w Nowym Jorku. Miał 40 lat.

Quiz. Matematyka na poziomie podstawówki. Dzieci znają odpowiedzi!

Pytanie 1 z 10
60 + 6 ⋅ 10 = ?
ESKA Live: Smolasty z koncertem, jakiego jeszcze nie widzieliście!