Polski Ład: Emeryci i renciści dostali mniej pieniędzy. Będzie wyrównanie

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Polski Ład: Emeryci i renciści dostali mniej pieniędzy. Będzie wyrównanie

Polski Ład: Emeryci i renciści dostali mniej pieniędzy. Będzie wyrównanie

2022-01-10 20:03

Polski Ład to rewolucja w systemie podatkowym. Główne założenie projektu partii rządzącej jest takie, że zyskają osoby najbiedniejsze. Okazało się, że emeryci i renciści, a także m.in. policjanci czy nauczyciele dostali znacznie niższe wypłaty. Jak informuje rząd, zaszło nieporozumienie, a pieniądze zostaną zwrócone. W jaki sposób? Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

Spis treści

  1. Polski Ład: Co się zmieniło?
  2. Niższa renta i emerytura
  3. O ile wzrosną emerytury i renty?

Polski Ład: Co się zmieniło?

Polski Ład obowiązuje od nowego roku. Co się zmieniło? To m.in. podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Jednocześnie znika ulga umożliwiająca odliczanie od podatku części (7,75 proc.) składki zdrowotnej, wynoszącej 9 proc. Ma to zrekompensować tzw. ulga dla klasy średniej, czyli osób zarabiających miesięcznie od 5 tys. 701 zł do 11 tys. 141 zł brutto.

Czytaj także: Polski Ład: Co to ulga dla klasy średniej i PIT-2? Ruszają dyżury w urzędach!

Niższa renta i emerytura

Mimo założenia, że na Polskim Ładzie zyskają najbiedniejsi, wielu emerytów czy rencistów, a także nauczycieli czy pracowników służb mundurowych otrzymało mniejsze wypłaty, nawet o 500 zł! Jak poinformował rząd, to na skutek niefortunnych pomyłek.

- W lutym emerytom zostanie wypłacone wyrównanie - zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dla emerytur w wysokości do 12,8 tys. zł Polski Ład będzie ma być korzystny lub neutralny. Tymczasem część emerytów już na początku otrzymało mniejsze świadczenia niż w ubiegłych miesiącach. - Te osoby nie będą musiały nic robić, a wyrównanie otrzymają — zapewniała Marlena Maląg.

- Jeszcze raz chciałabym państwa uspokoić. Tych państwa, którzy w jakikolwiek sposób zostali zaniepokojeni. Jeśli cokolwiek jest do wyprostowania, my już wszystkie narzędzia mamy uruchomione i w miesiącu lutym wtedy wyrównania tafią razem z państwa rentą czy emeryturą. Żadnych wniosków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie trzeba składać - dodała Maląg.

O ile wzrosną emerytury i renty?

ZUS informuje, że dla prawie 94 proc. emerytów i ponad 98 proc. rencistów, którzy pobierają świadczenie w kwocie do 4,9 tys. zł brutto od stycznia wypłata na rękę jest wyższa. Wzrost wynosi od 1 zł do 180 zł.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Quiz. Pamiętasz, co wydarzyło się w 2021 roku? Wynik minimum 10/15 to obowiązek

Pytanie 1 z 15
Słynna wypowiedź o "cnotach niewieścich" padła z ust:
ESKA XD #039 - TIKTOK TRENDY 2022, STRANGER THINGS 4, RAJSKIE WAKACJE BEZ ŚNIEGU