Polskę zaleje fala uchodźców z Ukrainy?! Rząd podał, gdzie chce ich umieścić [LISTA MIEJSC]

2022-02-14 9:36
Lublin/Ukraina - wolontariat, pomoc bezdomnym i byłym więźniom
Autor: Zdjęcie ilustracyjne

Wojewodowie – na zlecenie rządu – poprosili samorządowców o przygotowanie listy miejsc, które mogłyby przyjąć uciekających przed wojną Ukraińców. "Upominanie się o suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy jest polską racją stanu" - podkreślił wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki w wywiadzie dla "Dziennika Polskiego".

Wicemarszałek Sejmu pytany był w wywiadzie m.in. o to, czy dojdzie do rosyjskiej inwazji na Ukrainę i czy polscy dyplomaci i obywatele zostaną poproszeni przez władze polskie o opuszczenie Ukrainy.

"Zagrożenie inwazją jest na obecną chwilę scenariuszem bardzo realnym. Skala oczywiście nie jest do przewidzenia. Amerykanie przestrzegają, że mogą być naloty, w tym ostrzał bombowy i rakietowy ukraińskich miast. Siły zgromadzone wokół Ukrainy z pewnością wystarczą na "ograniczoną wojnę", natomiast wydaje się, że są za małe na to, żeby zająć całą Ukrainę i podjąć próbę jej okupacji. Jednak wystarczająco duże, żeby zaatakować Kijów, wschodnią część Ukrainy bądź wybrzeże" 

- odpowiedział Terlecki.

"Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło ostrzeżenie dla obywateli polskich, aby - jeżeli nie ma takiej konieczności - nie jechali na Ukrainę. Ewakuacji jeszcze nie ma. Chcemy, żeby nasze placówki tam zostały, być może liczba pracowników tych placówek dyplomatycznych będzie ograniczona. No i z pewnością zostaną ewakuowane rodziny" - powiedział.

Wojewoda mazowiecki wysłał pismo do samorządowców, aby wskazali listy obiektów, które mogą zostać przeznaczone do ewentualnego kwaterowania cudzoziemców - uchodźców z Ukrainy. Potwierdził, że wojewodowie dostali polecenie przygotowania się na ewentualność przyjęcia licznych uchodźców.

"Władze samorządowe mają także obowiązek przedstawić listę obiektów, które mogą służyć jako tymczasowe schronienie dla przyjezdnych. Więc przygotowania oczywiście trwają" - powiedział wicemarszałek. Wskazał, że oprócz ewentualnej fali uchodźców na wypadek wojny już ewakuują się obywatele tych państw, które wezwały swoich obywateli do wyjazdu. "Ten wyjazd najczęściej odbywa się do Polski" - dodał.

"Przewiduje się, że nawet do miliona osób może przybyć do Polski, to realne. Poza tym niektóre obiekty są już zajęte przez wojsko. Lotnisko w Jasionce i tamtejsza hala konferencyjna są zajęte przez Amerykanów i Amerykanie też przemieszczają się dalej, na wschód województwa podkarpackiego" - powiedział Terlecki.

Pytany, czy należy się spodziewać, że zostanie wprowadzony stan wyjątkowy, przynajmniej w przygranicznych województwach. "Zobaczymy" - odpowiedział. Według niego, na razie nie ma jeszcze takiej potrzeby, ale gdyby rozpoczęła się wojna, to oczywiście jest to możliwe.

Polskę zaleje fala uchodźców z Ukrainy?! Rząd podał, gdzie ich umieści [LISTA MIEJSC]

Jak czytamy na portali innpoland.pl, wicestarosta Ostrowca mówił w lokalnym radiu, że samorządowcy przygotowali i przekazali wojewodzie listę hoteli, hosteli, akademików, internatów i schronisk. Wpisano na nią także domy weselne, hale sportowe a nawet obiekty agroturystyczne. Na razie nie wiadomo w jakim trybie i na jakich zasadach przedsiębiorcy mieliby je udostępnić na potrzeby uchodźców. Tym bardziej, że wojna – choć wisi na włosku – nie jest przesądzona.

Ewa Krawczyk w Walentynki. Cały czas mam w sercu Krzysia
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze