Polska to już strefa wojny? Zagraniczni turyści masowo odwołują wakacje w naszym kraju

2022-03-28 10:13
Morze Bałtyckie, plaża
Autor: Grzegorz Kluczyński

Wojna na Ukrainie to kolejny, zaraz po pandemii COVID-19, duży cios dla branży turystycznej. Jak się okazuje turyści z Europy zachodniej oraz USA masowo odwołują swoje wakacje w Polsce. Powód? Wielu zagranicznych turystów myśli, iż Polska to już strefa wojny i właśnie dlatego jako miejsce wakacji wybierają inne kraje.

Czy Rosja mogłaby zamachnąć się na państwo NATO? Takie pytanie zadaje sobie dzisiaj wiele osób podróżujących do krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Wojna co prawda trwa na Ukrainie, jednak wielu turystów, szczególnie zza oceanu, Polska to kraj który w zasadzie jest tuż obok wojny, bo przecież bomby spadają kilkadziesiąt kilometrów od naszej granicy.

Zagraniczni turyści masowo odwołują przyjazdy do Polski. To przez wojnę na Ukrainie - mówi nam prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, Jan Mazurczak. Dla zagranicznych turystów nasz kraj to już strefa wojny.

- Zagraniczni turyści zakładają, że mamy mobilizację i wojsko na ulicach, że mamy dwa miliony uchodźców. Dla wielu krajów, które mają raptem kilka milionów mieszkańców, informacja o dwóch milionach uchodźców przybyłych w ciągu miesiąca jest czymś niesamowitym - mówi Jan Mazurczak.

W najgorszej sytuacji znaleźli się przewodnicy oprowadzający grupy zorganizowane, a nieco lepiej sprawa wygląda wśród hotelarzy.

Jak wygląda pomoc na granicy? (Medyka)

Branża turystyczna poważnie boi się o swoją przyszłość. Zamiast pocovidowej euforii i pełnych obiektów noclegowych mamy rosnący lęk o przyszłość. Pobyty nawet nie są przekładane na późniejszy termin - tłumaczą hotelarze. Turyści z zagranicy obawiają się wojny, lub nie mają wystarczającej wiedzy o naszym kraju.

Poza tym nie wiadomo czy sami Polacy będą chcieli spędzać wakacje w Polsce. Wiele krajów stanęło w szranki o polskiego turystę, a to przez sankcje nałożone na Rosję i tamtejszych turystów. Będzie ich brakować w Bułgarii, Grecji, Turcji - te kraje są dziś bardzo aktywne na polskim rynku jeśli chodzi o promocję.

Najpierw branży turystycznej dała w kość pandemia COVID-19. Sposobem na zwiększenie liczby turystów zagranicznych może być poprawa wizerunku polskich miast. - Trzeba pokazać, że u nas nie ma wojny, a uchodźcy nie żebrzą na ulicach - wyjaśnia Mazuraczak

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze