Polska liderem Unii Europejskiej. W żadnym kraju spadek PKB nie był tak głęboki

i

Autor: pixabay.com Polska liderem Unii Europejskiej. W żadnym kraju spadek PKB nie był tak głęboki

Polska liderem Unii Europejskiej! W żadnym kraju spadek PKB nie był tak głęboki

2022-08-18 10:27

Aktywność ekonomiczna nad Wisłą zmalała w II kwartale 2022 r. o 2,3 proc. Jeśli pominiemy pandemię, to najgorszy wynik PKB w historii porównywalnych danych. A to dopiero początek spowolnienia – czytamy w czwartkowej „Rzeczpospolitej”.

PKB Polski 2022

Produkt krajowy brutto Polski – czyli najszerszy wskaźnik aktywności w gospodarce – wzrósł w II kwartale realnie o 5,3 proc. rok do roku, po zwyżce o 8,5 proc. w I kwartale. To najsłabszy wynik od I kwartału 2021 r. i zdecydowanie poniżej szacunków większości ekonomistów. Ci spodziewali się wyniku na poziomie 6 proc.

Nie są to jednak dane oczyszczone z wpływu czynników czasowych i dodatkowo zaburzone przez tzw. efekt przeniesienia. W rzeczywistości gospodarka była w II kwartale w znacznie gorszej kondycji. Spadek oczyszczonego z wpływu czynników sezonowych PKB w stosunku do poprzedniego kwartału, sięgnął aż 2,3 proc. Wcześniej z ponad 2-proc. kwartalną zniżką PKB mieliśmy do czynienia w 1996 r., ale był to – jak przypuszczają ekonomiści z Banku Pekao – skutek nieudanego oczyszczenia danych z efektów sezonowych.

PKB Polski „liderem” w Europie

Co więcej, pod względem tąpnięcia aktywności ekonomicznej w II kwartale Polska wyraźnie wyróżnia się na tle Europy. W żadnym z 21 państw UE, dla których dostępne są już dane, spadek PKB nie był tak głęboki. W strefie euro aktywność wzrosła o 0,6 proc.

PKB Polski 2022 – możliwe przyczyny spadku

Ekonomiści przewidują, że tąpnięcie PKB Polski spowodowane jest mniejszym wkładem zapasów do wzrostu PKB. Ten w poprzednich kwartałach mocno podbijał współczynnik. Dodatkowo słabnący popyt finalny, zarówno w kraju, jak i za granicą, sprawił, że firmy zaczęły ograniczać poziom zapasów półproduktów i wyrobów gotowych. To zaś obniżyło dynamikę produkcji.

Marcin Kujawski, ekonomista w BNP Paribas Bank Polska tłumaczy na łamach „Rzeczpospolitej”, że na słabnięcie popytu finalnego miała wpływ wysoka inflacja oraz niepewna sytuacja w Ukrainie, która uderza w inwestycje.

Rocznica śmierci Piotra Woźniaka-Staraka. Grażyna Torbicka zdradziła tajemnicę

Źródło: Rzeczpospolita