PIT za 2021 rok: Do kiedy można się rozliczyć? Jakie kary za opóźnienie?

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne PIT 2022. Do kiedy złożyć?

PIT za 2021 rok: Do kiedy można się rozliczyć? Jakie kary za opóźnienie?

2022-03-26 13:19

Na rozliczenie podatku PIT wciąż mamy czas, należy jednak pamiętać, by złożyć zeznanie w odpowiednim terminie. Jeśli tego nie zrobimy, możemy spodziewać się kary. Do kiedy można rozliczyć PIT? Co grozi za brak rozliczenia PIT? Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

Spis treści

  1. Co to jest PIT?
  2. PIT 2021/2022: Do kiedy można się rozliczyć?
  3. PIT 2021: Jaka kara za opóźnienie?

Co to jest PIT?

PIT to podatek dochodowy od osób fizycznych. Oznacza to, że musimy rozliczyć się z urzędem skarbowym z naszych rocznych przychodów. Każdy pracodawca ma obowiązek do końca lutego przekazać pracownikom PIT-11 - dotyczy to osób zatrudnionych zarówno w ramach umowy o pracę,umowy zlecenie oraz umowy o dzieło.

PIT 2021/2022: Do kiedy można się rozliczyć?

Zgodnie z prawem, deklarację PIT należy złożyć w określonym terminie. Ustawowa data, której nie należy przekroczyć to 30 kwietnia, jednak w związku z tym, że w 2022 roku 30 kwietnia wypada w sobotę, termin jest przedłużony do następnego dnia roboczego. Oznacza to, że ostateczna data, w której możemy złożyć rozliczenie podatkowe PIT za 2021 rok to 2 maja.

Czytaj także: Ulga na internet: Ile pieniędzy można odzyskać za 2021 rok? [E-PIT, ULGI PODATKOWE 2022]

PIT 2021: Jaka kara za opóźnienie?

Jeśli nie złożymy zeznania podatkowego PIT za 2021 rok do 2 maja, musimy liczyć się z konsekwencjami. Rozliczenie złożone z opóźnieniem będzie ważne, urząd skarbowy nie może odmówić jego przyjęcia. Grozi nam jednak kara grzywny za wykroczenie, albo przestępstwo skarbowe. W przypadku kwota podatku do zapłacenia nie przekroczy 5-krotnego najniższego wynagrodzenia za pracę, o wysokości kary zadecyduje urząd skarbowy. Jeśli niezapłacona kwota będzie wyższa, o wysokości grzywny zadecyduje sąd.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Stolice państw świata. To nie zawsze największe miasta, więc uważaj!

Pytanie 1 z 15
Jakie miasto jest stolicą Australii?
Eurowizja 2022 - piosenki, które mogą wygrać konkurs