Szczepienia w Polsce

i

Autor: Marcin Gadomski/SUPER EXPRESS Szczepienia w Polsce

Pewne obostrzenia we wrześniu? Znamy plany rządu na kolejne tygodnie!

2021-08-16 9:46

Czwarta fala jest niemal pewna - to podkreślają wszyscy eksperci. Obecnie spodziewamy się jej na wrzesień. Rząd już zapowiada, iż trzeba będzie wprowadzić kolejne obostrzenia. Jakie one będą? Oto plany Ministerstwa Zdrowia na kolejne tygodnie związane z walką z pandemią koronawirusa.

Najprawdopodobniej we wrześniu czeka nas IV fala pandemii koronawirusa. Coraz częściej mówi się, iż obostrzenia wprowadzone na ten czas będą niemal pewne. Ministerstwo Zdrowia podaje, iż jeśli liczba zachorowań będzie przekraczać tysiąc na dzień, wtedy czekają nas obostrzenia. Jakie jednak one będą? Ministerstwo Zdrowia zdradziło już kilka szczegółów.

Obostrzenia we wrześniu będą na poziomie województw

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiadał, iż Ministerstwo Zdrowia cały czas analizuje co dzieje się w kraju. Pomimo tego, iż w kraju obecnie mamy około 200 zakażeń na dobę Ministerstwo analizuje co się może dziać dalej. Eksperci zapowiadają, iż we wrześniu możemy spodziewać się wzrostu liczny zachorowań. Co więc dalej? Rząd będzie chciał wprowadzić obostrzenia. Jednak obecnie najprawdopodobniej będą one wprowadzane na poziomie województw. Rzecznik dodał że zmierzamy w stronę szczytu czwartej fali.

Jarosław Kaczyński jedzie na wakacje

Co z koncertami, meczami, wyjazdami, kinami czy restauracjami?

Tutaj wiele wskazuje na to, iż obowiązywać będą limity które są obecnie. Jednak obowiązkowe może okazać się posiadanie ze sobą świadectwa szczepień, które sprawi, iż nie będziemy wliczani do limitu osób. Same limity mogą zostać obniżone, dlatego tak ważne będzie mieć ze sobą:

  • Świadectwo szczepienia
  • negatywny wynik testu lub informację o byciu ozdrowieńcem

W tych dwóch przypadkach nie będziemy wliczani do limitu czy to gości w restauracji czy widzów na stadionie czy w kinie. Przypomnijmy, iż coraz więcej imprez w Polsce jest organizowanych tylko dla osób zaszczepionych. Nie można wykluczyć, iż we wrześniu takich wydarzeń tylko dla zaszczepionych będzie coraz więcej.

Jak wyglądać będzie nauka w szkołach?

Minister Przemysław Czarnek zapowiedział, iż uczniowie od września wracają do nauki stacjonarnej. W szkołach natomiast ruszą punkty szczepień. Zapisy w formie ankiet od rodziców będę prowadzone na początku września. Nie będzie także podziału dzieci na dzieci zaszczepione bądź nie. Pod koniec września najprawdopodobniej będzie możliwość organizacji punktów szczepień dla uczniów w szkołach. O tym czy taki punkt w placówce powstanie okaże się w pierwszych tygodniach września, kiedy dyrektorzy będą mieli przeprowadzić ankiety wśród rodziców oraz uczniów powyżej 18 roku życia, czy taki punkt jest sens organizować.

Ile zachorowań w IV fali?

- Spodziewam się od kilku do kilkunastu tysięcy zakażeń dziennie w szczycie czwartej fali pandemii. Być może konieczne będzie wprowadzenie obostrzeń, czyli zaleceń sanitarnych mocniejszych niż obecnie - powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Wszystko wskazuje na to, że za czwartą falę w Polsce będzie odpowiadał wariant delta.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]