OPŁATA ZA WJAZD DO POLSKI. Ile będą musieli zapłacić wracający na święta Polacy?

2021-11-19 14:05
Lotnisko
Autor: Pixabay.com

To już przesądzone. Podróżni z Wielkiej Brytanii będą musieli płacić za wjazd do Polski i innych krajów Unii Europejskiej. Ta informacja wywołała spory niepokój wśród wielu Polaków, którzy nadal mieszkają w Wielkiej Brytanii. Co z powrotami na święta? Czy będą musieli płacić? O tym przeczytacie w naszym artykule.

Opłata za wjazd do Polski, jak i do innych państw Unii Europejskiej, wynika z wprowadzenia europejskiego systemu informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż (ETIAS), który obejmować ma wszystkich przybyszy spoza UE. Dotyczy więc również tych, którzy do Wspólnoty przyjeżdżają z Wielkiej Brytanii.

Aby uzyskać wpis do systemu, konieczne należy złożyć elektroniczny wniosek na co najmniej 72 godziny przed przyjazdem do Unii Europejskiej. Trzeba w nim podać swoje dane osobowe i pierwszy odwiedzany kraj, a także odpowiedzieć na pytania dotyczące bezpieczeństwa i karalności. Koszt wpisu do rejestru wyniesie siedem euro.

ETIAS wzorowany jest na amerykańskim systemie ESTA, w którym konieczne jest zgłaszanie każdej podróży do Stanów Zjednoczonych.

Informacje o wdrożeniu nowego systemu zaniepokoiły licznych Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Ile będą musieli zapłacić i co z powrotami na święta?

Mamy dobre informacje. System ETIAS zacznie działać dopiero od stycznia 2022 r. Oznacza to więc, że nasi rodacy z Wielkiej Brytanii nie muszą martwić się o wyjazd i świąteczne spotkanie z rodziną. Co będzie po tej dacie?

Obywatele krajów Unii Europejskiej również będą musieli wypełnić specjalny formularz. Jednak będą oni zwolnieni z uiszczania opłaty. Zatem jedyne koszty, jakie poniosą Polacy odwiedzający ojczyznę - zarówno w święta, jak i po tym okresie - nie będą odbiegały od tego, co płacili do tej pory: opłaty za bilet, ubezpieczenie, itp.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Łódź. Andrzej Chyra ma swoją gwiazdę na Piotrkowskiej!
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze