Plaga fałszywych praw jazdy

i

Autor: Straż Graniczna Plaga fałszywych praw jazdy

Ogromne ułatwienie dla kierowców! Masz prawo jazdy kat. B? TYMI AUTAMI będziesz mógł jeździć!

2021-11-03 9:25

Wszystko wskazuje na to, że przed nami rozszerzenie zakresu kategorii B. Z najpopularniejszym prawem jazdy będzie można jeździć szerszym katalogiem pojazdów. Jakimi samochodami będzie można jeździć? Dowiesz się tego z naszego artykułu

„Gazeta Prawna” informuje, że nastąpi rozszerzenie prawa jazdy kategorii B. Jak te uprawnienia wyglądały do tej pory? 

Kategoria B daje przede wszystkim uprawnienia do kierowania samochodem osobowym, dostawczym lub ciężarowym, którego dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. To właśnie z myślą o tych pojazdach ta kategoria została stworzona. Jednak wraz z upływem czasu, zmianami w prawie i na rynku, kierowcy posiadający kategorię B dostali znacznie więcej uprawnień. Sprawdźmy, czym można kierować, a do czego trzeba mieć dodatkowe uprawnienia.

KAT. B I POJAZDY SAMOCHODOWE

Poza wspomnianymi autami osobowymi i dostawczymi również samochody zarejestrowane jako ciężarowe, ale z dopuszczalną masą całkowitą nieprzekraczającą 3500 kg mogą być prowadzone przez osoby z prawem jazdy kat. B. 

Ogromne ułatwienie dla kierowców! Masz prawo jazdy kat. B? TYMI AUTAMI będziesz mógł jeździć!

Jak pisze „Motocaina.pl” cytowana przez stronę bezprawnik.pl, nadchodzi rozszerzenie zakresu kategorii B. Właściwe komisje sejmowe przegłosowały istotną poprawkę do procedowanej nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Zmiany mają nastąpić  w kwestii wagi pojazdu. 

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, samochody dostawcze z napędem elektrycznym (BEV) są mało użyteczne w Polsce. W praktyce, mimo takiej samej ładowności, masa całkowita uniemożliwia ich pełne wykorzystanie przez przewoźników i kierowców, którzy dysponują prawem jazdy kat. B.

Konieczne stały się więc zmiany, które postulowało Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).

"Użytkownicy elektrycznych pojazdów dostawczych o DMC do 3,5 tony, z reguły firmy z branży TSL, muszą iść na daleko idące ustępstwa w obszarze dostępnego zasięgu, chcąc zmieścić się w ramach dopuszczalnej masy całkowitej. Zasięg zeroemisyjnych „dostawczaków” nie przekracza zazwyczaj 120 – 150 km w warunkach rzeczywistych, a często jest nawet mniejszy"

- komentuje Jan Wiśniewski, Kierownik Centrum Badań i Analiz PSPA, cytowany przez bezprawnik.pl 

Postulaty zostały wysłuchane. Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, a także Komisja Infrastruktury, wspólnie przegłosowały poprawkę do nowelizacji ustawy. Ta oznacza, że prawo jazdy kat. B uprawniać będzie do poruszania się pojazdem o "masie całkowitej przekraczającej 3,5 t oraz nieprzekraczającej 4,25 t, jeżeli przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej 3,5 t wynika z zastosowania paliw alternatywnych"

Do tego dodany miałby zostać wymóg posiadania prawa jazdy od co najmniej 2 lat.

Kilka głupich manewrów na drodze kosztowało go prawo jazdy