Kiedy otwarcie galerii handlowych? Kiedy decyzja rządu? Do kiedy galerie są zamknięte?

i

Autor: M.Witt-Ratowska/Radio ESKA Kiedy otwarcie galerii handlowych? Kiedy decyzja rządu? Do kiedy galerie są zamknięte?

Od 27 marca twardy lockdown w całej Polsce. Co będzie zamknięte?

2021-03-27 8:12

25 marca odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego. Poznaliśmy odpowiedź na nurtujące nas od paru dni pytania. Rząd ogłosił nowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa. Restrykcje są dużo surowsze niż te, które mieliśmy do dzisiaj. Co będzie zamknięte od 27 marca do 9 kwietnia? Przeczytajcie poniżej.

24 marca Ministerstwo Zdrowia oficjalnie potwierdziło, że w ciągu doby pojawiło się w Polsce prawie 30 tysięcy zakażeń koronawirusem. Dzień później zakażeń tych było jeszcze więcej- prawie 35 tysięcy w ciągu jednej doby. Stało się to, co było nieuniknione. Przewidział się zapowiadany wcześniej czarny scenariusz: rząd musiał ponownie wprowadzić dodatkowe obostrzenia. 25 marca na konferencji prasowej minister Adam Niedzielski wprowadził kolejne restrykcje, aby przeciwdziałać skutecznie pandemii koronawirusa. Wchodzą one w życie od 27 marca i potrwają przez dwa tygodnie, do 9 kwietnia. Dotychczasowe obostrzenia działają nadal. Co ulegnie zmianie? Co będzie zamknięte od 27 marca do 9 kwietnia? Obostrzenia dotyczą m. in.: zamknięcia przedszkoli i salonów fryzjerskich oraz kosmetycznych, pojawią się także nowe limity w sklepach i kościołach. Premier Mateusz Morawiecki apelował również o spędzenie świąt Wielkanocy w wąskim gronie, a także, jeżeli istnieje taka możliwość- pracę zdalną.

- Dzisiaj mamy zarejestrowany najwyższy wzrost zakażeń, w Polsce ponad 70% łóżek jest już zajętych, również tych z respiratorami. Robimy wszystko, aby były one dostępne. Zbliżamy się do granicy wydajności Służby Zdrowia. Nie jesteśmy w stanie mieć więcej lekarzy i pielęgniarek. Musimy zrobić wszystko, aby uniknąć takiego scenariusza - mówił na konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Zaostrzenie obostrzeń od soboty 27 marca. Zmiany w handlu

Obostrzenia dotknęły sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. metrów kwadratowych, które będą od 27 marca zamknięte, podobnie jak galerie handlowe, w których mogą działać tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie, salony prasowe i księgarnie.

W pozostałych miejscach występują następujące limity:

  • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

Nowe obostrzenia uderzą również w salony piękności 

Od 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce. nieczynne będą także salony tatuażu. 

Koronawirus a Wielkanoc. Nowe limity w kościołach 

W kościołach również wprowadzono nowy limit osób. W świątyni od 27 marca będzie mogła przebywać jedna osoba na 20 metrów kwadratowych. Pozostałe obostrzenia, takie jak zakrywanie ust i nosa, oraz 1,5-metrowa odległość od innych osób, zostają bez zmian.

Żłobki i przedszkola pozostają otwarte tylko dla medyków

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej). Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Sport – tylko zawodowy

Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

Raport z anteny 26.03., godz.10
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE