szczepienie

i

Autor: pexels

Obowiązkowe szczepienia także w Polsce?! Wskazano nowe grupy. "Powinniśmy zrobić to jak najszybciej"

2022-01-26 11:09

Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce? Jak podkreślają eksperci powinny być nimi objęte kolejne grupy w naszym kraju. Padły już konkrety. Wszystko przez piątą falę koronawirusa i wariant Omikron, który bardzo szybko się rozprzestrzenia. O jakie osoby dokładnie chodzi? Czytajcie w naszym materiale.

Przypomnijmy, obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 zatwierdził ostatnio parlament w Austrii. Dawkę muszą przyjąć wszystkie osoby dorosłe. Jeśli się na to nie zdecydują będą podlegać surowym karom. Te mogą wynieść nawet 3,6 tys. euro. Według ekspertów podobne rozwiązanie powinno zostać też wprowadzone w Polsce.

Również my jak najszybciej powinniśmy wprowadzić takie obowiązkowe szczepienia, opowiadam się za nimi od prawie roku – powiedział PAP prof. Maciej Banach z Centrum Zdrowia Matki Polski w Łodzi.

Podlaskie. Wyprzedzał tirem w niedozwolonym miejscu. Dostał mandat w wysokości 5 tys. zł

Prof. Maciej Banach uważa, że szczepienia obowiązkowe powinny dotyczyć przede wszystkim personelu medycznego i nauczycieli, jak i osób po 65. roku życia, najbardziej zagrożonych chorobą i zgonem z powodu COVID-19.

Nie rozumiem, dlaczego tego jeszcze nie zrobiliśmy. Jest wiele obowiązkowych procedur medycznych, które robimy zgodnie z prawem, w tym również szczepienia. A w przypadku COVID-19 wciąż trwają dyskusje. Czy mamy prawo wdrożyć obowiązkowe takie szczepienia? Tak, mamy takie prawo. I potwierdza to ostatnio Rzecznik Praw Obywatelskich, a ze względu na zdrowie populacyjne powinniśmy zrobić to jak najszybciej. Szczepienia obowiązkowe powinny być przede wszystkim dla personelu medycznego i nauczycieli, jak i dla osób po 65. roku życia, a zatem tych najbardziej zagrożonych chorobą i zgonem z powodu COVID-19 - podkreśla ekspert w rozmowie z PAP.

Prof. Maciej Banach zaznaczył, że w Polsce wariantem Omikron może zarazić się nawet 10 mln osób. Większość zakażeń będzie "skąpoobjawowych lub wręcz bezobjawowych", a wszystkich osób i tak nie da się przetestować.

Wydaje się zatem, że wszyscy lub prawie wszyscy musimy przejść zakażenie wywołane wariantem Omikron. I jest wtedy szansa, że pandemia może wreszcie się skończyć. (...) Wiele jednak warunków musi być spełnionych, żeby tak się w ogóle stało. Te analizy przede wszystkim dotyczą krajów dobrze wyszczepionych przeciwko COVID-19, a zatem lepiej zabezpieczonych przed zakażeniami. Wiele też zależy od tego jak przestrzegane są zalecenia i restrykcje, choćby noszenie maseczek w miejscach publicznych - dodaje.

W środę, 26 stycznia resort zdrowia poinformował o 53 420 nowych zakażeniach COVID-19. To najwyższy dobowy wynik w pandemii. Zmarło 276 osób z COVID-19.

Wykryte przypadki dotyczą osób z województw: mazowieckiego (8524), śląskiego (8042), wielkopolskiego (4583), małopolskiego (4557), dolnośląskiego (4423), pomorskiego (3722), łódzkiego (3499), lubelskiego (3001), podkarpackiego (2785), kujawsko-pomorskiego (2204), zachodniopomorskiego (2120), warmińsko-mazurskiego (1579), podlaskiego (1259), opolskiego (1219), świętokrzyskiego (984), lubuskiego (649).

Sonda
Czy obawiasz się piątej fali pandemii i wariantu Omikron?