szczepienia

i

Autor: Pixabay.com

NOWY HARMONOGRAM SZCZEPIEŃ - duże zmiany po konferencji Premiera 30.03.2021

2021-03-30 16:06

We wtorek 30 marca odbyła się konferencja Premiera na Stadionie Narodowym w Warszawie. Prezes rady ministrów, Adam Niedzielski i Michał Dworczyk poinformowali o zmianach w zasadach i harmonogramie szczepień w Polsce. Poznajcie szczegóły.

Nowy harmonogram szczepień ogłoszony! Stało się to podczas konferencji prasowej premiera 30.03.2021. Mateusz Morawiecki, Michał Dworczyk i Adam Niedzielski przedstawiali nowy plan szczepień. Szykują się duże zmiany -  nowe zasady szczepień będą obejmować większą liczbę obywateli. Jest to związane ze wzrastającą ilością dostępnych szczepionek przeciwko COVID-19. Na szerszą skalą mają być rozpoczęte szczepienia populacyjne. Przekazane zostały też informacje dotyczące rozszerzenia uprawnień do wykonywania szczepień oraz zwiększeniu ilości punktów, w których mogą być dokonywane.

Tak od środka wygląda walka z koronawirusem. Pacjentka opowiada o dramacie w szpitalu

Jakie zmiany w zasadach szczepień?

Jaki jest nowy harmonogram szczepień? Jakie są zmiany w zasadach szczepień? Plan rządu zakłada, że do końca sierpnia zaszczepieni zostaną wszyscy obywatele i obywatelki Polski wyrażający taką chęć. Ma na to pozwolić zwiększenie dostępności szczepionek. Polska czeka na dostawy preparatów firm Pfizer, AstraZenecaJohnson & Johnson.

Podczas konferencji premiera 30.03.2021 powiedziano też o otworzeniu rejestracji dla kolejnych roczników. Od 12 kwietnia ruszą zapisy dla osób urodzonych w 1962 roku. Rejestracje będą uruchamiane stopniowo do końca kwartału. Ostatni rocznik zaplanowany na ten okres to 1973.

Kto szczepi Polaków? Gdzie będą się odbywały szczepienia?

Największa zmiana dotyczy jednak rozszerzenie grupy uprawnionych do przeprowadzania szczepień i ustanowienie nowych lokalizacji dla tego zabiegu. Dowiedzieliśmy się, że pozwolenia dostaną między innymi pielęgniarki, ratownicy medyczni i studenci ostatniego roku medycyny. Punkty sczepień będą mogły być tworzone w aptekach. Ponadto planuje się uruchomienie systemu szczepień drive thru (przeprowadzane będą na przygotowanych do tego parkingach). Nowością jest też możliwość zorganizowania szczepień w zakładzie pracy. Warunkiem będzie zebranie 500 chętnych pracowników i zebranie zespołu mogącego przeprowadzić szczepienie.

Dworczyk - nie przewidujemy możliwości wyboru konkretnej szczepionki

Podczas konferencji zapytano Michała Dworczyka, czy będzie można samemu wybrać szczepionkę spośród trzech dostępnych w Polsce. Przynajmniej na tym etapie nie przewidujemy możliwości wyboru konkretnej szczepionki. Dzwonimy na infolinię, umawiamy się na szczepienie, przychodzimy, otrzymujemy szczepionkę. Każda z tych szczepionek jest bezpieczna, każda jest skuteczna, więc taki model przyjęliśmy - powiedział

Sonda
Obawiasz się o swoje zdrowie i sytuację epidemiologiczną w Polsce?