CENY PALIW przed świętami DRUZGOCĄCE! 6 zł za litr benzyny? Eksperci nie mają wątpliwości

2021-03-30 11:59
Ceny paliwa na stacjach przed świętami 2021. Ile za benzynę, gaz, olej napędowy?
Autor: pexels Ceny paliwa na stacjach przed świętami 2021. Ile za benzynę, gaz, olej napędowy?

Ceny paliw na stacjach przed świętami pójdą mocno w górę? Ile trzeba zapłacić za litr benzyny, gazu (LPG) czy oleju napędowego przed Wielkanocą? Czy przyjdzie nam zapłacić w końcu 6 zł za litr benzyny? Czy możemy spodziewać się jeszcze większych podwyżek? Eksperci nie mają wątpliwości, choć ich zdania bywają podzielone.

Spis treści

  1. Ceny paliw przed świętami: 6 zł za litr benzyny? [PROGNOZY]
  2. Ile za paliwo przed świętami? Cena za litr benzyny, LPG, oleju napędowego
  3. Ceny paliw przed świętami 2021 – spadek czy wzrost? [PROGNOZA]

Ceny paliw przed świętami: 6 zł za litr benzyny? [PROGNOZY]

Jeszcze rok temu, gdy w Polsce rozpoczęła się pandemią koronawirusa w Polsce, ceny paliw na stacjach mocno spadły. Benzynę można było zatankować, płacąc nawet poniżej 4 zł za litr! Wówczas kierowcy masowo napełniali nie tylko baki aut, ale i kanistry, chcąc maksymalnie oszczędzić na paliwie. Cena za litr poniżej 5 zł utrzymywała się przez dłuższy czas, jeszcze zimą 2021 roku. W ostatnich dniach niedługo przed świętami wielkanocnymi ponownie wystrzeliła w górę. Czy w Wielkanoc spodziewać się możemy kolejnych podwyżek? Ile trzeba zapłacić za litr benzyny, LPG czy oleju napędowego przed świętami? Zdania ekspertów są podzielone. Analitycy e-petrol uważają, że ceny paliw na stacjach powinny nieznacznie spać w tygodniu poprzedzającym święta Wielkiejnocy. Natomiast zdaniem BM Reflex wprowadzenie całkowitego lockdownu w Polsce nie spowoduje spadków cen paliw. Według e-petrol powodem możliwych spadków jest korekta cen na rynku międzynarodowym i ograniczenie mobilności Polaków w związku z nałożonymi restrykcjami, mającymi spowolnić transmisję koronawirusa. Natomiast BM Reflex wskazuje, że z powodu taniejącej trzeci tydzień z rzędu ropy naftowej, podwyżki cen paliw na stacjach wyhamowały.

Raport z anteny 29.03, godz.10

Ile za paliwo przed świętami? Cena za litr benzyny, LPG, oleju napędowego

Prognozy detalicznych cen paliw w okresie od 29 marca do 4 kwietnia przedstawili specjaliści z serwisu e-petrol. Zgodnie z przewidywaniami, tankując samochód przed Wielkanocą, prognozowane ceny paliw na stacjach wyniosą średnio:

  • Pb 95 – 5,11-5,22 zł za litr,
  • Pb 98 - 5,43-5,54 zł za litr,
  • Olej napędowy (ON) – 5,10-5,21 zł za litr,
  • Gaz (LPG) – 2,56-2,62 zł za litr.

Zobacz też: Co to jest instrybutor? I dlaczego nie należy do niego strzelać? Nowy HIT internetu!

Warto pamiętać, że ceny paliw (prognozy) przed świętami Wielkanocy mogą się różnić w zależności od regionu. Przykładowo, za litr benzyny Pb98 (98-oktanowa) w województwie podkarpackim jeszcze kilka dni temu trzeba było zapłacić 5,69 zł za litr.

Ceny paliw przed świętami 2021 – spadek czy wzrost? [PROGNOZA]

Zdaniem ekspertów BM Reflex wprowadzenie całkowitego lockdownu w Polsce nie spowoduje spadków cen paliw, gdyż obniżki cen na stacjach nie mają sensu w sytuacji, kiedy spadek konsumpcji wynika z innych czynników niż cenowych.

Ile kosztuje litr benzyny przed świętami?

Jak wynika z obliczeń e-petrol.pl w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2021 roku marża detaliczna na litrze benzyny bezołowiowej 95 wynosiła średnio 15 groszy. Tylko w marcu było to jednak już tylko 11 groszy za litr.

Cena oleju napędowego - Wielkanoc 2021

W przypadku ceny za litr oleju napędowego marża w pierwszym kwartale wynosiła 8 groszy na litrze, poprawiała się jednak z miesiąca na miesiąc. W marcu zrównała się z marżą benzyny, wynosząc 11 groszy za litr.

Ile kosztuje gaz? Cena za litr LPG - marzec-kwiecień 2021

Marża za litr LPG wynosiła 6 groszy w pierwszym kwartale, jednak w marcu z tygodnia na tydzień się poprawiała i obecnie ustabilizowała się na poziomie 9 groszy na litrze. 

Dla porównania w marcu 2019 r. marża detaliczna wynosiła 12 groszy dla benzyny, 7 groszy dla diesla i 16 groszy dla autogazu.

Rok 2020, z uwagi na początek epidemii koronawirusa w Europie, spowodował szybki spadek cen detalicznych i jednocześnie wysoki poziom marż detalicznych w Polsce, na poziomie 30 groszy dla benzyny i oleju napędowego oraz 14 groszy na LPG. Analitycy przypomnieli, że w ubiegłym roku popyt na paliwa w tym okresie był jednak bardzo niski.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze