Szczepionka Covid-19

i

Autor: Steven Cornfield / Unsplash W Toruniu ma powstać populacyjny punkt szczepień. Wyjaśniamy, co to takiego.

Nowe zasady szczepień. Co się zmieni? Rząd podał OFICJALNE INFORMACJE

2021-03-30 16:21

Szef Kancelarii Premiera wraz z pełnomocnikiem ds. szczepień Michałem Dworczykiem i ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, przedstawił dzisiaj NOWE ZASADY SZCZEPIEŃ. Co się zmieni? Szczepić się będzie można w wielu innych miejscach, niż dotychczas. Nowa grupa osób będzie mogła zacząć się rejestrować już 12 kwietnia. Będzie też więcej osób uprawnionych do podania szczepionki, m.in. farmaceuci i fizjoterapeuci.

Szczepienia w wielu innych miejscach i nawet w zakładach pracy

We wtorek, 30 marca premier Mateusz Morawiecki wraz z Ministrem Zdrowia Adamem Niedzielskim oraz Szefem Kancelarii Premiera Michałem Dworczykiem na konferencji prasowej przedstawił nowe zasady szczepień na COVID-19. Jak będą wyglądały? Będą przede wszystkim obejmowały większą liczbę obywateli. 

- Obiecaliśmy na początku tego roku, że do końca pierwszego kwartału, uda nam się osiągnąć 6 milionów wykonanych szczepień. Cel ten został osiągnięty. Nie możemy na tym poprzestać, dlatego wprowadzamy nowe zasady, które jeszcze bardziej ulepszą proces szczepień - mówił podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki. 

Oprócz zwiększenia populacji dopuszczonej do szczepień, Dworczyk oznajmił dzisiaj, że w Polsce zostaną wprowadzone DODATKOWE MIEJSCA W KTÓRYCH BĘDZIE MOŻNA SIĘ ZASZCZEPIĆ. Będą to: wszystkie szpitale tymczasowe, jeden szpital w każdym z powiatów, jedno miejsce w gminie stworzone w porozumieniu Ministerstwa Zdrowia z samorządem oraz apteki. Dotychczasowe przychodnie, które udzielały szczepień również pozostają nadal punktami szczepień. 

- W I kw. największym wyzwaniem była dostępność szczepionki, w II kw. będzie to wydajność. W kwietniu do Polski przyjedzie ponad 5 mln szczepionek - to twarde harmonogramy. Natomiast deklaracje mówią o tym, że może to być nawet 7 mln - podkreślał na konferencji Dworczyk.

Nietypową propozycją przedstawioną dzisiaj przez szefa kancelarii premiera podczas konferencji jest możliwość przeprowadzenia szczepień przez pracodawcę. Jak miałoby to wyglądać w praktyce? Do konkretnego pracodawcy musi się zgłosić minimum 500 chętnych pracowników na szczepienie. Jak zapowiedział Dworczyk, jest to liczba elastyczna, i może ulec zmniejszeniu w kolejnych miesiącach.  

W niektórych nowych miejscach, które zostaną przystosowane do szczepień, i będą miały odpowiedni parking, zaszczepić się będzie można nie wychodząc z samochodu w ramach opcji drive thrue. 

W II kwartale szczepień planowane jest również rozszerzenie osób w zakresie wykonywania szczepień. Będą to mogli robić diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci i studenci ostatniego roku medycyny. 

Od 12 kwietnia rozpoczynają się zapisy dla 1962 rocznika i potem przez kolejne 2 tygodnie aż do rocznika 1973 będzie trwała rejestracja. Każdego dnia będzie uruchamiana kolejna grupa.

W kwietniu w Polsce ma się pojawić nawet 7 mln dawek szczepionek. 

Raport z Anteny 30.03