Nowe obostrzenia od dzisiaj [1.12.2021]. Co się zmienia? [LISTA]

i

Autor: Surprising_Shots Konferencja ministra zdrowia 5.01.2022. NA ŻYWO. Nowe obostrzenia. Będzie lockdown?

Nowe obostrzenia od 1 grudnia. Co się zmieniło? [LISTA]

2021-12-03 12:04

Nowe obostrzenia, a dokładnie alertowy pakiet obostrzeń zaczyna obowiązywać od 1 grudnia. Co się zmienia? Minister Adam Niedzielski w poniedziałek ogłosił listę nowych obostrzeń, które dotyczą Polaków. Zmniejszono obłożenie w hotelach, restauracjach, sklepach, kościołach i w innych miejscach? Na co trzeba uważać od dzisiaj? Sprawdź poniżej.

Minister Adam Niedzielski ogłosił w poniedziałek nowe obostrzenia. Nazwał to „alertowym pakietem obostrzeń” i przekazał, że te „pakiet” zacznie obowiązywać od 1 grudnia. W wielkim skrócie: wracają limity osób. Przez nowe restrykcje zmniejszy się dostępność do takich miejsc, jak hotele, restauracje, kościoły, siłownie, kluby fitness, czy nawet sklepy. Jak to ma wyglądać w praktyce? - Rozporządzenie daje takie możliwości organizatorom, żeby w ramach organizowanych przez siebie przedsięwzięć określali regulaminy. Wewnętrznie mogą one oznaczać, że jeżeli jest jakiś limit, to do limitu się wpuszcza. Jeżeli limit zostaje przekroczony, to zgoda osoby okazującej paszport (potwierdzający szczepienie – przyp. red.) na to, żeby wejść, jest domyślna. Jeżeli nie okazuje, to po prostu nie wejdzie. Tak powinny być skonstruowane regulaminy - powiedział Niedzielski. Co wydaje się najważniejsze, nowe obostrzenia nie dotyczą osób zaszczepionych.

Spis treści

 1. Nowe obostrzenia 1 grudnia. Co się zmienia? [LISTA]
 2. Nowe obostrzenia od 1 grudnia. Ograniczenia w podróżach

Nowe obostrzenia 1 grudnia. Co się zmienia? [LISTA]

Od 1 grudnia obowiązują nowe obostrzenia. Oto na co musimy zwracać uwagę:

 • 50 proc. obłożenia w kościołach, gastronomii, hotelach, obiektach kultury (np. kinach, teatrach, filharmoniach, operach, domach kultury) i obiektach sportowych (baseny, aquaparki). Do tej pory dopuszczalne obłożenie w tych placówkach wynosiło 75 proc.
 • maksymalnie 100 osób na uroczystościach typu wesela, spotkania, konsolacje i zgromadzeniach innego typu, a także w dyskotekach (do tej pory było to 150 osób).
 • jedna osoba na 15 mkw w siłowniach, centrach sportowych, muzeach, galeriach sztuki, targach, wystawach, konferencjach, bibliotekach, punktach handlu (do tej pory mogła to być 1 osoba na 10 m kw).
 • w przypadku koncertów i widowisk cyrkowych od 1 grudnia obowiązuje zasada: maks, 50 proc. zajętych miejsc i nie więcej niż 1 osoba na 15 m kw.

Nowe obostrzenia od 1 grudnia. Ograniczenia w podróżach

Oprócz wprowadzenia nowych limitów, minister zdrowia poinformował także, o ograniczeniach w podróży. Sytuacja z nowym wariantem koronawiursa Omikronem jest na tyle poważna, że wstrzymano podróże do i z takich krajów jak:

 • Botswany
 • Eswatini
 • Lesotho
 • Mozambiku
 • Namibii
 • RPA
 • Zimbabwe

Co jeszcze się zmienia w ograniczeniach dla podróżujących? Osoby wracające wymienionych wyżej krajów nie mogą zostać zwolnione z kwarantanny przez aż 14 dni. Dla osób, które chcą dostać się do Polski z krajów non-Schengen wprowadzone zostało wydłużenie kwarantanny do 14 dni i zwolnienie z niej na podstawie testu PCR wykonanym po upływie minimum 8 dni od przekroczenia granicy.

Atak zimy w Warszawie. Listopad kończy się śnieżycą