Mega mandaty dla piratów drogowych

i

Autor: Łukasz Gągulski/SUPER EXPRESS

Nowe mandaty dla kierowców zatwierdzone. Jest jednak ważna ZMIANA! To ulga dla piratów drogowych

2021-10-28 14:28

Zmiany w przepisach ruchu drogowego: komisja infrastruktury poparła projekt nowelizacji, który ma zaostrzyć mandaty za wykroczenia drogowe. Są jednak zmiany. Mandat w wysokości 1500 zł został odrzucony. Co w zamian? Więcej w naszym materiale.

Niemal jednogłośnie w środę sejmowa komisja infrastruktury poparła projekt nowelizacji m.in. Prawa o ruchu drogowym zaostrzającej kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Komisja wprowadziła 10 poprawek, które nie zmieniły jednak zasadniczych założeń projektu.

Za projektem nowelizacji głosowało 22 posłów z komisji, przeciw był jeden, nikt nie wstrzymał się od głosu. Projekt trafi teraz do II czytania w Sejmie, które jest planowane na tym posiedzeniu Izby.

Jurowce. Pędził 138 km/h mając 1,5 promila alkoholu w organizmie

Komisja omówiła w środę projekt w wersji przyjętej przez podkomisję w zeszłym tygodniu. Wówczas do projektu wprowadzono szereg poprawek - m.in. obniżono kary grzywny za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h z 1,5 tys. do 800 zł.

W środę do projektu przyjęto kolejne 10 poprawek, w tym dziewięć zgłoszonych przez wiceprzewodniczącego komisji Jerzego Polaczka (PiS). Większość z nich miała charakter porządkujący.

Natomiast w jednej z tych poprawek do katalogu wykroczeń zagrożonych grzywną do 30 tys. zł dodano wykroczenie polegające na niewskazaniu na żądanie uprawnionego organu, komu powierzono pojazd do kierowania w określonym czasie.

Projektowana regulacja zakłada m.in. podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny z 5 do 30 tys. zł oraz zwiększenie wysokości grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym. Zgodnie z propozycją usprawnione ma zostać uzyskiwanie renty, która jest wypłacana osobom najbliższym ofiary wypadku drogowego przez sprawcę umyślnego przestępstwa ze skutkiem śmiertelnym.

Wprowadzony zostanie również mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego od uregulowania mandatu. Dodatkowo punkty będą kasowane dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny.