Nowe lektury szkolne. Jakie książki pojawią się w szkołach?

2021-07-20 6:35

Nowe lektury szkolne chce wprowadzić Ministerstwo Edukacji i Nauki. Resort przygotował propozycję zmian, które będą dotyczyć uczniów szkół podstawowych. Obecnie trwają konsultacje społeczne. Co według ministra Przemysława Czarnka i jego ministerstwa powinni czytać uczniowie w podstawówce? Listę propozycji znajdziecie w zestawieniu poniżej

Zmiany w kanonie lektur mają dotyczyć wyłącznie uczniów szkół podstawowych. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało listę propozycji i obecnie trwają konsultacje społeczne nad zmianami. Projekt rozporządzenia, który został już przestawiony przez Ministerstwo Edukacji i Nauki przewiduje zmiany w poszczególnych klasach: 1–3 oraz 4-6 i 7–8 szkoły podstawowej. Zmiany jakie zostały zaproponowane dotyczą głównie wykazu lektur uzupełniających. Jednak w przypadku najmłodszych uczniów, czyli klas 1-3 zmiany odnoszą się do książek przeznaczonych do wspólnego i indywidualnego czytania. Co według ministra Przemysława Czarnka i resortu edukacji powinni czytać uczniowie w podstawówce? 

CZYTAJ TAKŻE: Singli w Polsce więcej NIŻ PAR? Szokujący raport rozwiewa wątpliwości

Nowe lektury szkolne. Więcej zmian w klasach IV-VIII

Ministerstwo Edukacji i Nauki zaproponowało więcej zmian w przedziale klas 4-6 i 7-8. To między innymi usunięcie książek, które według MEiN budzą zastrzeżenia w warstwie składniowo-leksykalnej języka, a także w samej zawartość. Resort edukacji uznał, że lektura R. Kosika, pt. "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi" budzi właśnie takie zastrzeżenia i została zaproponowana do usunięcia z listy. W przypadku lektur uzupełniających do usunięcia przeznaczono książkę Karola Maya "Winnetou", a także Nancy H. Kleinbaum "Stowarzyszenie Umarłych Poetów"

Top 10 komedii romantycznych. Te filmy o miłości musisz obejrzeć