Kolejna szczepionka z rekomendacją EMA. Kiedy zaszczepimy się Nuvaxovid?

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Kolejna szczepionka z rekomendacją EMA. Kiedy zaszczepimy się Nuvaxovid?

NOWA SZCZEPIONKA także w POLSCE! Od kiedy można się zaszczepić preparatem firmy Novavax?

2021-12-22 8:15

Polska uczestniczy w zamówieniu unijnym na 100 mln szczepionek firmy Novavax; mówimy w tej chwili o zgłoszonym zapotrzebowaniu na ponad 4 mln dawek, pierwsze szczepionki tej firmy powinny trafić do Polski na początku przyszłego roku - mówił we wtorek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

W poniedziałek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że KE dopuściła do obrotu w UE szczepionkę Novavax. Jest to piąta szczepionka zalecana w UE do zapobiegania Covid-19.

NOWA SZCZEPIONKA także w POLSCE! Od kiedy można się zaszczepić preparatem firmy Novavax?

Andrusiewicz powiedział we wtorek na konferencji prasowej, że Polska uczestniczy "w zamówieniu, w przetargu unijnym na 100 mln szczepionek firmy Novavax". "Ten przetarg jest podzielony, można powiedzieć, na dwie transze. Jedna to jest transza początkowa, a druga transza początkowa, ale z możliwością płynnej reakcji na zamówienia" - powiedział rzecznik MZ.

W ramach pierwszej transzy mamy zamówionych 1 mln 800 tys. dawek, a w ramach tej drugiej elastycznej transzy mamy zamówionych 2,5 mln dawek. Oczywiście te dawki możemy zwiększać. Więc sumarycznie mówimy w tej chwili o zgłoszonym zapotrzebowaniu z Polski, o podpisanej umowie na ponad 4 mln dawek szczepionek"

 - powiedział Andrusiewicz.

Dodał, że powinny się one pojawiać od początku przyszłego roku. "Pamiętajmy też, że w Polsce będzie między innymi część produkcji się odbywała. Więc ten dostęp do szczepionek będzie bieżący" - podkreślił rzecznik resortu zdrowia.

Nuvaxovid: Jakie są skutki uboczne?

Działania niepożądane obserwowane podczas stosowania Nuvaxovidu w badaniach były zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępowały w ciągu kilku dni po szczepieniu. Najczęstsze z nich to ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból mięśni, ból głowy, ogólne złe samopoczucie, ból stawów oraz nudności lub wymioty.

Pierwsze badanie, przeprowadzone w Meksyku i USA, wykazało 90,4 proc. skuteczności szczepionki.

Streetworkerzy z zupą dla bezdomnych.