Spadające gwiazdy

i

Autor: sagesolar flickr.com Spadające gwiazdy

Noc spadających gwiazd 23/24.05 - o której oglądać meteory z roju Camelopardalidów?

2021-05-23 8:09

Nie trzeba być profesjonalnym astronomem, by obserwować piękne zjawiska na nocnym niebie. Spadające gwiazdy można podziwiać gołym okiem! Najbliższa okazja w nocy z 23 na 24 maja. Nad naszymi głowami pojawią się meteory z roju Camelopardalidów. W naszym artykule dowiecie się, o której godzinie wyglądać ich na niebie.

Noc spadających gwiazd 23/24.05 - o której oglądać meteory z roju Camelopardalidów? Takie pytanie mogą sobie zadawać wszystkie osoby zainteresowane obserwacjami nocnego nieba. W maju mamy już drugą okazję, by oglądać spadające gwiazdy. N początku miesiąca mogliśmy oglądać Eta Akwarydy. W nocy z niedzieli na poniedziałek będziemy zaś mogli spostrzec Camelopardalidy. Właśnie wtedy przypada bowiem maksimum tego roju. Czy zobaczymy je wyraźnie? To już zależy od pogody. Jeśli okaże się łaskawa i niebo będzie bezchmurne, noc spadających gwiazd 23/24 będzie doskonałą okazją, by podziwiać meteory z roju Camelopardalidów. O której godzinie spojrzeć w niebo? Sprawdzicie to w dalszej części artykułu.

Camelopardalidy maj 2021 - o której oglądać?

Camelopardalidy to rój meteorów, który zawdzięczamy komecie 209P/LINEAR. Camelopardalidy to jej okruchy, które spalają się wpadając w naszą atmosferę. Wielbiciele i wielbicielki obserwacji nocnego nieba liczą na wiele spadających gwiazd w nocy z 23 na 24 maja. Warunki do oglądania Camelopardalidów będą dobre. Księżyc znajduje się w ostatniej kwadze, a to znaczy, że noc będzie bardzo ciemna. Meteory zobaczą jednak najbardziej wytrwali. Spodziewać ich należy się ich dopiero nad ranem. Oglądanie nieba można zacząć między 2:00 a 3:00.

Camelopardalidy maj 2021 - jak ogladać?

Meteory spalające się w atmosferze to zjawiska dobrze widoczne gołym okiem. Trzeba jednak pamiętać, że w obserwacjach przeszkadzają światła miasta. Najlepiej wiec wyjechać poza miasto.