Centrum handlowe

i

Autor: fot. pixabay. com - zdjęcie ilustracyjne

Niedziele handlowe 2022 na NOWYCH ZASADACH. Wielkie zmiany już od 1 lutego!

2022-01-29 7:40

To już koniec omijania przepisów przez duże sieci handlowe! Za nami ostatnia taka niedziela handlowa. Od 1 lutego w życie wchodzą przepisy uszczelniające zakaz handlu w niedzielę. Oznacza to, że duże sieci handlowe, które od tygodni miały otwarte sklepy w niedziele mimo zakazu handlu, będą musiały je zamknąć.

W niedzielę, 30 stycznia, będziemy mogli zrobić zakupy w sklepach w ramach "legalnej" niedzieli handlowej. Właśnie ostatnia niedziela stycznia jest jedną z siedmiu wyznaczoną przez rząd w 2022 roku. Od 1 lutego czeka nas duża zmiana przepisów! Co się zmieni i które sklepy będą zamknięte?

NIEDZIELE HANDLOWE 2022 NA NOWYCH ZASADACH

Tak naprawdę w ostatnich miesiącach 2021 roku i na początku roku 2022 byliśmy przyzwyczajeni do tego, iż zdecydowana większość marketów spożywczych była otwarta. Największe sieci handlowe pracowały normalnie. Powód? Znaleziono luki w przepisach i sklepy stały się także punktami pocztowymi. Jednak od lutego to wszystko się zmieni. Duże sieci handlowe, które od wielu tygodni miały otwarte sklepy w niedziele mimo zakazu handlu, będą musiały je zamknąć. A chodzi o około 25 sieci handlowych takich jak Carrefour, Auchan, Lidl, Dino, Leroy Merlin, Castorama, Empik czy Smyk. To się jednak ma zmienić już od pierwszej niedzieli lutego.

Właśnie od lutego zacznie jednak obowiązywać nowelizacja przepisów, która ma uszczelnić zakaz handlu w niedziele. Po zmianach otwarcie sklepów w niehandlowe niedziele, które świadczą też usługi pocztowe, będzie możliwe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 40 procent przychodów danej placówki. To wyklucza otwarcie dużych sklepów, które zarabiają na sprzedaży towarów. Wiele sieci handlowych już zapowiedział, iż od lutego nie będą w niedzielę pracować.

Masło - co warto o nim wiedzieć?

NIEDZIELE HANDLOWE 2022: GDZIE ZROBIMY ZAKUPY W NIEDZIELĘ?

Zdecydowana większość sieci handlowych od 1 lutego będzie więc zamknięta. Duże markety które zarabiają głównie na sprzedaży żywności nie są wstanie spełnić wymogu aby 40% dochodu czerpać z działalności pocztowej. Sieci oferowały możliwość wysłania lub odebrania paczki, ale w rzeczywistości niewiele osób korzystało w sklepach z takiej usługi. 

Gdzie więc zrobimy zakupy w niedzielę niehandlową? Biuro prasowe Żabka Polska w komunikacie DLA TVN24 przekazało, że od 1 lutego małe sklepy nadal będą działać w dni objęte ograniczeniami handlu, w tym w niedziele, "na podstawie wyłączenia przewidzianego dla przedsiębiorców, prowadzących handel osobiście i na własny rachunek, z którego korzystają także franczyzobiorcy Żabki". "W ramach obowiązujących przepisów możliwe jest wsparcie franczyzobiorcy przez inne osoby, w tym wybranych członków rodziny (m.in. małżonka i dzieci franczyzobiorcy). Jeżeli franczyzobiorcy będą uprawnieni do otwarcia sklepu na podstawie innych wyłączeń, np. dla punktów, których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, to skorzystają z nich indywidualnie"

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!

Czy wiesz jaki mandat dostaniesz za to wykroczenie? Sprawdź się naszym QUIZIE!

Pytanie 1 z 10
Przekraczając prędkość o 71 km/h i więcej trzeba liczyć się z mandatem o wysokości?
Kierująca skodą  na ul. Krzywoustego przekroczyła prędkość o 36 km/h

NIEDZIELE HANDLOWE 2022:KIEDY PRZYPADAJĄ?

W 2022 roku będziemy mieli oficjalnie siedem niedziel handlowych. Przypadać one będą:

  • 30 stycznia
  • 10 kwietnia
  • 24 kwietnia
  • 26 czerwca
  • 28 sierpnia
  • 11 grudnia
  • 18 grudnia

Poza tymi datami, od 1 lutego zakupy w niedzielę zrobimy wyłącznie w małych sklepikach.